Početna strana > Hronika > Politika: Poseta pape Španiji koštaće 50 miliona evra
Hronika

Politika: Poseta pape Španiji koštaće 50 miliona evra

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. jul 2011.

Španskoj prestonici, zaposednutoj nezadovoljnicima koji traže bolji život i direktniju demokratiju, u posetu će doći niko drugi nego papa. Poglavar Katoličke crkve stiže u avgustu, a vlada u Madridu izdala je naredbu da za Svetski dan mladih, „događaj od izuzetnog javnog interesa”, sve škole, sportski objekti i rekreacioni centri, otvore i prime na noćenje vernike iz zemlje i sveta. I policajcima je uskraćen avgustovski odmor, pa će raditi u sve četiri smene, a vanredno se pozivaju penzionisani vozači autobusa i metroa da se jave na posao. Ni za druge javne službe nema odmora, ambulante, hitna pomoć, čistači ulica, skupljači smeća...

Koliko će sve to da košta, a koliko će da se zaradi?

Turistički radnici trljaju ruke, jer će u Madrid, kada je zbog žege najprazniji, stići „katolička mladež iz celog sveta” i oni će osim aerodromskih taksa, platiti pokoji evro za hranu i obilazak madridskih crkava, makar imali i besplatno noćenje u jednoj od škola. Kako objašnjavaju, pozivajući u pomoć „vatikanske pi-arove”, praksa da papa dolazi među mlade ustanovljena je još 1985, za vreme Jovana Pavla Drugog, i organizuje se svake dve-tri godine u različitim gradovima po svetu, kako bi se promovisala katolička vera. Došao je red na Madrid.

Direktori škola, međutim, smatraju da poseta dolazi u nevreme: zašto bi se trošile pare iz državnog budžeta za otvaranje učionica, kad su đaci i nastavnici na odmoru. „Školske klupe nisu namenjene promovisanju crkve”, piše u peticiji koju potpisuju mnogi prosvetni radnici iz Madrida.

Vremena su teška, ali čuda se dešavaju, pa se protiv troškova za vatikansku paradu pobunilo i 120 sveštenika, koji služe u siromašnim radničkim predgrađima i svakodnevno se suočavaju sa porodicama bez krova nad glavom, bez posla i osnovnih sredstava za život. Forum sveštenika, kako zovu ovu grupu naklonjenu levici, suprotstavlja se načinu na koji se finansira papina poseta (15–22. avgusta), koja će koštati 50 miliona evra.

Činjenicu da je kardinal Madrida dogovorio da izdatke pokriju neke od najvećih domaćih kompanija, među kojima su Banka Santander, Telefonika, i Endesa, kompanija električne energije, nazivaju „socijalnim skandalom”.

Ovako skupa ceremonija, kaže se u svešteničkom proglasu, daleko je od ponizne skromnosti Isusa Hrista i njegovih poruka. Neverovatno je da se rasipaju pare, u trenutku kada se najugroženijim slojevima ukidaju socijalne beneficije i kada je u pitanju njihov goli opstanak, dodaje otac, koji služi na periferiji Madrida, u parohiji sa vernicima koji nisu u stanju da sastave kraj sa krajem. On, ipak, ne veruje da će proglas koji je potpisao promeniti bilo šta, jer je, kako kaže, zavladao strah u crkvenoj hijerarhiji.

Najviši na katoličkoj lestvici veruju da će papin put doprineti da se u religiozno posustaloj Evropi probudi hrišćanski žar. Oci bliži običnoj pastvi, nasuprot, očekuju da će se time samo učvrstiti vladajuće uverenje kako je „crkva privilegovana institucija najbliža vladajućem paktu između ekonomskih i političkih snaga”.

Vrag je, kako se to vidi na ulicama španskih gradova, ušao u mladež još od 15. maja, kada je pokret protiv diktata političke i finansijske elite, postao masovan. Nema više apatije ni apolitičnosti, ali mase se za pomoć ne okreću nebesima.

U isto vreme kada je objavljen tačan raspored papine posete, javnost je obaveštena da podrška drugoj vrsti masovnih skupova raste iz dana u dan. Oko 60 odsto Španaca podržavalo je Pokret 15-M, u maju, kada je bio tek u nastajanju, dok ga je početkom juna 71 odsto stanovnika okarakterisalo kao „autentičan i opravdan zahtev da se reformiše sistem, radi razbijanja elitističkih paktova i uspostavljanja reprezentativnije demokratije”.

Na tako visokoj temperaturi nije uputno trošiti 50 miliona evra, čak ni na papu. Jer, kako ispitivanja u Španiji govore, sasvim druga vatra od one vatikanske razgorela se po ulicama i trgovima Pirinejskog poluostrva.

Zorana Šuvaković

(Politika)