четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Политико“: НАТО планира да повећа снаге на источном крилу, без обзира на истрошене залихе оружја земаља чланица
Хроника

„Политико“: НАТО планира да повећа снаге на источном крилу, без обзира на истрошене залихе оружја земаља чланица

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. март 2023.

Током наредних неколико месеци НАТО планира да повећа снаге на источном крилу, како би онемогућио Русију да прошири сукоб изван граница Украјине, пише „Политико“. Лист, међутим, наводи да неће све чланице НАТО-а моћи да испуне своје обавезе према Алијанси, имајући у виду да су испоруке Украјини истрошиле њихове залихе наоружања.

Како наводи „Политико“, НАТО треба да убеди земље-чланице да обезбеде војнике, скупо наоружање, опрему и муницију. А све то изазива узнемиреност код читавог низа земаља због истрошених залиха наоружања, у исто време када су Украјини потребни додатна муниција и оружје.

„Политико“ сматра да неће сви савезници у НАТО-у испунити своја обећања о доприносу плановима Алијансе. С тим проблемом НАТО се у више наврата суочавао у прошлости, али стручњаци сматрају да он може постати хроничан ако се има у виду да је украјински сукоб далеко од завршетка, а да је за попуњавање залиха потребно време.

Према подацима бившег помоћника генералног секретара НАТО-а за одбрамбено планирање Хенриха Брауса, први ешалон НАТО-а може да има приближно 100.000 војника, спремних да се распореде у року од десет дана. Претпоставља се да они могу бити послати из Пољске, Норвешке и балтичких земаља.

Други ешалон би морао бити спреман за пребацивање, на пример, из Немачке, у року од 10 до 30 дана.

Ипак, процес би могао бити компликован, пошто захтева много људи, опреме, припрема и новца. Поједине земље би морале да прошире позиве у армију, друге да повећају трошкове за одбрану.

И не само то, свако од савезника у НАТО-у морао би да купује више наоружања, муниције и опреме, пише „Политико“.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер