субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Политико" о извештају ОДИХР: Изборе у Србији обележили куповина гласова, миграција бирача, пуњење гласачких кутија и доминација Вучића у кампањи
Хроника

"Политико" о извештају ОДИХР: Изборе у Србији обележили куповина гласова, миграција бирача, пуњење гласачких кутија и доминација Вучића у кампањи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. фебруар 2024.

 Недавне локалне и парламентарне изборе у Србији обележиле су озбиљне неправилности, укључујући куповину гласова, миграцију бирача и пуњење гласачких кутија, преноси портал Политико (Политицо.еу) делове извештаја ОДИХР-а о изборима одржаним 17. децембра.

Српска напредна странка (СНС) која је, како наводи Политико, све скептичнија према ЕУ, освојила је 46,8 одсто на изборима 17. децембра, док је опозициона коалиција „Србија против насиља“ добила 23,6 одсто. Хиљаде људи је, како подсећа овај портал, потом протестовало против, како су тврдили, изборне преваре.

„Изборни дан је протекао глатко, али су га обележили бројни процедурални недостаци, укључујуц́и недоследну примену мера заштите током гласања и пребројавања, честе случајеве пренатрпаности, кршења тајности гласања и бројне случајеве групног гласања“, наводи се у извештају ОДИХР-а о изборима у Србији.

Забележени су случајеви застрашивања и узнемиравања грађанских активиста и новинара. Посматрачка мисија је такође изразила „ограничено поверење у информације националних јавних емитера“, који су сви провладини.

Иако се у извештају признаје да је Србија усвојила неке од претходних сугестија у вези са изборним законодавством 2022. године, друге препоруке „нису довољно адресиране“, укључујуц́и оне које се односе на „обезбеђивање једнаких услова“ или „спречавање застрашивања и притиска на бираче .”

Председник Србије Александар Вучић, који тежи добрим односима и са Русијом и Кином, као и са ЕУ, поднео је оставку на место председника СНС-а у мају и није се кандидовао на парламентарним изборима, подећа Политико. У извештају се, међутим, наводи да је Вучић и даље „преузео централну улогу у кампањи кроз интензивно учешц́е у скуповима СНС-а, телевизијским наступима у кампањи, и билбордима“.

Према посматрачкој мисији ОДИХР-а, то је дало предност Вучићвој странци: „Сви посматрани национални канали су покривали активности кампање у складу са законом, али је позитивно извештавање о председнику и владајуц́им партијама доминирало у програмима већине емитера [и] додатно нарушило услове за надметање.“

Извештај је, како наводи Политико, у уторак процурио независној српској новинској станици Н1, а пренело га је неколико националних таблоида, који су тврдили да су резултати потврдили ставове Владе.

Премијерка Србије Ана Брнабиц́ рекла је: „Овај извештај ставља тачку на све лажи и бесмислице о покраденим изборима.“

(Политико-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер