четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланик Бундестага Петер Бајер: Чланства Србије у ЕУ неће бити без признања Косова
Хроника

Посланик Бундестага Петер Бајер: Чланства Србије у ЕУ неће бити без признања Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2019.

 Петер Бајер, посланик немачког Бундестага рекао је да су се разговори са српским званичницима вртели и око могуће размене територија између Косова и Србије.

“И председник и министри добро знају какав је мој став и став Немачке. Ми смо против размене територија“, каже Бајер, чији став, које је изнео и крајем прошле године приликом једне од посета, јесте да чланства Србије у Европској унији неће бити без признања Косова, преноси КоССев.

У контексту те изјаве, медији се питају ако је Европска унија искрена у намери да прими Србију у Европску унију, а за то је услов признање Косова, зашто је прво не приме, па онда траже признање, јер Србија није у позицији да диктира услове и то избегне.

„Мапа пута је јасна, два играча, Србија и Косово, треба да раде на правно обавезујућем споразуму. Причали смо о процесу признавања. Наравно да мислимо да би било боље да пре чланства Србије у ЕУ дође до пуног признавања Косова, али знамо да је то компликовано и готово немогуће у овом тренутку. Има везе и с променом Устава, што није једноставна ствар, али тај концепт и предлог није нов. То је концепт који смо својевремено имали између две Немачке, а то се завршило поновним уједињењем две Немачке, што у случају Косова и Србије није наша жеља", наводи он.

Осврућући се на модел две немачке он додаје и да је о томе причао са председником Србије.

"ДДР и СР Немачка су коегзистирале у међународним односима, нисмо се блокирали у међународним организацијама, али се нисмо међусобно признали. Та врста коегзистенције би била изводљива између Србије и Косова и о томе сам причао са председником Србије и то је идеја о којој и даље вреди размишљати. Како ће се то постићи, не знам, можда би било лакше кад би Европска комисија имала конструктивнију улогу у свему томе", рекао је он.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер