среда, 26. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланик Бундестага и известилац групе ЦДУ-ЦСУ за Србију Тилман Кубан: Србија да ископавањем литијума покаже да не жели да изазива проблеме већ да их решава
Хроника

Посланик Бундестага и известилац групе ЦДУ-ЦСУ за Србију Тилман Кубан: Србија да ископавањем литијума покаже да не жели да изазива проблеме већ да их решава

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. јун 2024.

Тилман Кубан прошлог месеца је напунио 37 година, а у немачком парламенту је од 2021. Члан је Одбора за економију и Одбора за европска питања Бундестага. За нас много важније је да има и улогу известиоца посланичке групе ЦДУ/ЦСУ за Србију.

Зато је у уторак поново посетио нашу земљу и састао се са готово целим државним врхом – председником Александром Вучићем, председницом Народне скупштине Аном Брнабић, потпредседником владе и министром финансија Синишом Мали, министром спољних послова Марком Ђурићем и посланицима опозиције. Стигао је да види и понос ове власти, градилиште пројекта Експо 2027 у Сурчину.

У његовој земљи ових дана одржава се Европско првенство у фудбалу и Немцима је кренуло одлично јер су „прегазили“ Шкоте са 5:1. Сигурно је то обрадовало и Кубана који је био скаут за таленте фудбалског клуба Хановер 96, али изгледа да је политика била већа страст и љубав. Или је можда пресудило то што Хановеру дуго не цветају руже па је у време доласка СНС на власт његов клуб играо у Европи, а последњих година тавори у Цвајти, немачкој другој лиги.

Ипак, у интервјуима не размењује речи колико немачки фудбалери додавања јер је евидентно одмерен у слању порука ка јавности земље која уме да буде проблематична у међународним односима.

Или пре зато што је члан Хришћанско-демократске уније, која је у европским оквирима у истој групацији (Европска народна партија) као и СНС, па није згодно јавно слати тешке поруке сестринској странци. Мада, ни „браћа“ из Србије, која увек воле да се похвале гостима из развијеног света, нису претерано промовисала Кубанову посету (тек понека објава на друштвеним мрежама).

Видим да је постављена реформска агенда и све је на правом путу, и ако Србија настави тим правцем, биће на добром путу и ми ћемо је на том путу подржати

„Пре свега, била је плодоносна посета и веома ми је драго да сам поново овде. Из моје перспективе посматрано, видим да је постављена реформска агенда и све је на правом путу, и ако Србија настави тим правцем, биће на добром путу и ми ћемо је на том путу подржати. Тада, Србија може бити предводник међу земљама Западног Балкана“, каже у Кубан на почетку разговора за Форбес Србија.

Наводи да је од наших званичника чуо да економија добро напредује и да је реформска агенда постављена тако да је на њима да је прате, али и на Европској унији да покаже, након што буде именован нови састав Европске комисије, да такође реализује своју агенду и да испуњава свој домаћи задатак. „Није све само на Србији већ и на нама“, сматра Кубан.

Иако Србија последњих година бележи стопе раста, оне су далеко од 5-6% колико економисти процењују да је потребно да би наша земља почела да сустиже чланице ЕУ, а Кубан каже да са становишта Немачке, када види економију своје земље, није на Немцима да криве Србе што имају раст од само четири одсто у првим месецима ове године. „Мислим да напредује. Може увек боље, али посебно из угла тренутног раста немачке економије, не мислим да би требало да их кривимо“.

На питање шта је Влада урадила добро, а шта су ствари које није требало или не би требало да уради, кратко поручује: „Влада има прилику да прати реформску агенду, да је снажно спроводи. Имамо нову владу и нови парламент и на њима је да прате пут“.

Ипак, инсистирамо на питању да ли су нешто урадили лоше. Кубан и овде даје дипломатски одговор. „Не вреди гледати у прошлост, треба гледати у будућност. Постоји велика шанса и мислим да је на свима нама да је искористимо“, сматра наш саговорник.

Пројекат Експо 2027

Одређени ниво разумевања има и када је реч о суспензији примене Закона о јавним набавкама у реализацији пројекта Експо 2027. Али, у овом случају постоји и одређена порука српским властима.

„Да, разговарали смо о томе. С једне стране, волели бисмо да видимо не само кинеске компаније већ и европске и немачке компаније на овом огромном пројекту. С друге стране, разумео сам да све мора да се реализује у року од три године тако да то није много времена и с једне стране морате да будете брзи, а с друге да дате што више шанси већем броју компанијама. Можда постоји борба између ове две ствари, али постоји прилика“, наводи Кубан.

На констатацију да пројекат ипак није транспарентан, понавља да с једне стране постоји притисак по питању времена за реализацију, а с друге стране нема отворености ка томе да буде ангажован већи број компанија.

„Да будем искрен, из немачке перспективе волели бисмо да будемо на овом пројекту с нашим компанијама и мислим да има још прилика у другим областима, као што је смештај, или на другим пројектима“, наводи Кубан.

На питање да ли би немачке компаније учествовале у пројекту који није довољно транспарентан, наш саговорник одговара да још није с њима разговарао и да ће то учинити када се врати у Немачку и проверити да ли виде да на овом пројекту постоји прилика коју вреди искористити.

Односи с Кином и Русијом

Неизбежна тема је и одступање Србије од ставова Европске уније и западног света према Русији и Кини.

„Мислим да је 24. фебруар променио свет. Раније је и Немачка била превише наивна. Мислили смо да ћемо увек имати јефтину енергију из Русије па смо рачунали на то, као и на кинеско тржиште за раст наше економије. Разговарао сам о овом питању са званичницима Србије и јасно ставио до знања да морамо да размислимо да ли су ови партнери вредни да рачунамо на њих и такође сам рекао да смо и ми променили наш став тако што их нећемо у потпуности изгубити јер чак и немачке компаније и даље инвестирају у Кину, али би требало да будемо пажљивији“, напомиње Кубан.

Ипак, кинески новац је у Србији далеко видљивији од европског и немачког јер је оличен у великим позајмицама и великим инфраструктурним пројектима, који су импресивнији од великог броја малих донација европских институција и далеко мањих, појединачних инвестиција европских компанија, наспрам куповине једног РТБ Бора или железаре у Смедереву.

Немачке компаније су (у Србији) највећи послодавац међу страним компанијама

„Мислим да много људи овде примећује немачке компаније. Оне су највећи послодавац међу страним компанијама и многи људи су срећни да раде за немачке компаније, али сигурно је да морамо да размишљамо шире од тога, о новом начину и стилу комуникације. Морамо да појаснимо да смо овде јер вас желимо као партнере. Желимо вас као партнере на истом нивоу, не тако што ћемо вас кривити већ морамо да будемо видљивији и зато смо овде. И канцелар ће доћи. Такође, јаке везе су ту и морамо да радимо на томе да будемо видљивији“, најављује Кубан.

Ископавање литијума

У Србији се поново усијава атмосфера око пројекта Јадар и ископавања литијума након председникове изјаве за Фајненшел Тајмс. Кубан, чија земља такође развија пројекте с литијумом, овде је најдиректнији.

„Пре свега, могу потпуно да разумем са становишта Србије да све мора да буде проверено и испуњено код тог пројекта, али на крају видим да је то огромна прилика за Србију да пошаље поруку ка Европи да можемо да рачунамо на вас и да не желите да изазивате проблеме већ да их решавате. То је кључна порука у овом пројекту и бићемо веома срећни да постоји сарадња са немачким компанијама које ће овде инвестирати не само тако што ће користити сировину већ и тако што ће производити батерије“, истиче Кубан.

На питање да ли је било оштрих дебата у Немачкој по питању литијума, Кубан је још једном директан.

„Ми знамо да нам је потребан“.

Дијалог у Србији и европска перспектива

Саговорник Форбес сматра да у Србији постоји добар унутрашњи дијалог о економским и политичким питањима.

„Србија је млада демократија. Парламентаризам мора да живи дуже и да се развија. Разговарао сам са Аном Брнабић да буде у контакту са опозицијом и да их можда поведе на пут у Немачку и пружи им прилику да изнесу своје аргументе и да покажу да парламентаризам овде добро функционише“.

Разговарао сам са Аном Брнабић да буде у контакту са опозицијом и да их можда поведе на пут у Немачку и пружи им прилику да изнесу своје аргументе

На питање да ли је видео сцене из парламента Србије где обезбеђење раздваја посланике владајуће коалиције и опозиције, одговара да у тренутку давања интервјуа још није имао састанак с опозиционим посланицима па не може да одговори.

С друге стране, када је реч о најважнијим реформама које би Србија требало да спроведе одговара да је Европа послала „понуду са планом раста и из њега је јасно шта је реформска агенда“.

„Надам се да ће српска влада пратити тај пут и да ће учествовати у плану раста, јер то је идеја ЕУ, не да криви друге већ да разговарамо на једнаком нивоу“.

С тим у вези, оно што већину јавности у Србији занима јесте када нас виде на том једнаком нивоу као пуноправну чланицу Европске уније. Прво питање је да ли је Србија разочарала Европску унију тиме што није показала већу спремност за усклађивање или је ЕУ више разочарала Србију јер није уверила нашу јавност да ће процес приступања бити убрзан.

„Ја сам млад политичар и не волим да гледам у прошлост. Желим да гледам у будућност. Зато мислим да можда јесте било грешака у прошлости са српске стране као и са европске, али хајде да гледамо у будућност. Видите да је 60% страних инвестиција у регион дошло у Србију, да имате економију која расте и да постоји реформска агенда. Ако пратите свој пут сигуран сам да ћете поново бити предводник у региону“, сматра Кубан.

А датум?

„Не постављам датуме. Ако свако са обе стране уради свој домаћи задатак, онда може ићи брже, али ако ни ви ни ми не пратимо пут, онда ће трајати дуже. Зато не волим да говорим о датумима“, закључује Кубан.

(Форбс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер