петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Постигнут договор египатског режима и опозиције
Хроника

Постигнут договор египатског режима и опозиције

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. фебруар 2011.

Каиро – Египатске власти и неколико опозиционих група, укључујући најјачи покрет Муслиманско братство, договорили су се данас да формирају комисију за уставне реформе, омогуће слободу штампе, ослободе особе ухапшене током антивладиних протеста и укину закон о ванредном стању када то дозволи безбедносна ситуација.

Постигнут је договор о „формирању комисије, у којој ће учествовати судство и известан број политичара, како би се проучиле и предложиле уставне промене и неопходни законски амандмани до прве седмице марта”, рекао је портпарол владе Магди Ради, јавила је француска агенција АФП.

Ради је казао да је, поред „мирне транзиције власти на основу Устава” и формирања панела за уставне реформе, предложено отварање канцеларије за примање жалби које се тичу политичких затвореника, укидање ограничења рада медија и комуникација и одбацивање „сваког страног мешања у египатска питања”, као и укидање у великој мери критикованог закона о ванредном стању „у зависности од безбедносне ситуације”.

Америчка агенција АП пише да је египатски режим обећао да неће прогањати учеснике антивладиних протеста који трају већ две недеље, да неће гушити слободу штампе и ометати коришћење Интернета и услуга мобилне телефоније, као и да ће наложити судским органима да се боре против корупције и судски гоне оне који иза ње стоје.

У преговорима египатске владе и опозиције нису учествовале све опозиционе групе, које скоро две недеље протестују против режима председника Хоснија Мубарака, јер су неке од њих одбиле да преговарају док Мубарак не оде с власти.

Мубарак је раније одбио да место председника државе напусти пре истека мандата, истичући да се неће кандидовати на председничким изборима у септембру, уз обећање да ће спровести политичке реформе.

Данашње преговоре са опозицијом водио је потпредседник Египта Омар Сулејман, а Ројтерс је раније известио да су међу учесницима састанка чланови опозиционих странака, независни правни стручњаци, политичари и бизнисмени, као и добитник Нобелове награде за мир Мохамед Ел Барадеј, лидер египатске опозиције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер