Početna strana > Hronika > Predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu prošao odbor skupštine Crne Gore. Andrija Mandić: Apsolutna većina je podržala ovaj predlog
Hronika

Predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu prošao odbor skupštine Crne Gore. Andrija Mandić: Apsolutna većina je podržala ovaj predlog

PDF Štampa El. pošta
petak, 28. jun 2024.

Na sednici Odbora za ljudska prava i slobode, sa sedam glasova za, usvojen je predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, a predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić je rekao da će, nakon dogovora sa parlamentarnom većinom, obavestiti odbor o jednom amandmanu.

Mandić je na sednici Odbora poručio da treba da podići svest o tragičnim događajima kako se oni nikada ne bi ponovili i dodao da Rezolucija o Jasenovcu nije uperena ni protiv jednog naroda.

"Stvaramo temelj za izgradnju istinski pomirenog društva. Apsolutna većina je podržala ovaj predlog. Podnosioci Rezolucije smatraju da se njenim usvajanjem neguje kultura sećanja, uz napomenu da sama Rezolucija nije uperena protiv bilo kojeg naroda, već sa cilj ima osudu svakog poricanja genocida", zaključio je Mandić.

Na dnevnom redu današnje sednice parlamenta Crne Gore biće Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu koji su u parlamentarnu proceduru uputila 43 poslanika stranaka parlamentarne većine.

Da se ova tačka uvrsti u današnji dnevni red zatražio je predsednik skupštine Andrija Mandić.

Ako rezolucija bude usvojena, 22. aprila će se obeležavati kao Dan sećanja na genocid u Jasenovcu, Skupština Crne Gore će svake naredne godine na taj dan slati delegaciju koja će učestvovati u programima komemoracije u Jasenovcu.

"Uvereni da su znanje i svest građana o masovnim stradanjima preduslov za borbu demokratskog sveta protiv totalitarnih ideja i sličnih projekata, progona na etničkoj ili verskoj osnovi, kao i kršenja ljudskih prava, rezolucija je neophodna, posebno imajući u vidu da je prema nepobitnim dokazima osnovan. koncentracioni logor smrti u Jasenovcu, u kojem su u periodu od 1941. do 1945. godine mučeni i ubijani Srbi, Jevreji, Romi, Hrvati, kao i drugi narodi", navodi se u Predlogu rezolucije.

Dodaje se, između ostalog, da Skupština Crne Gore Gore osuđuje svako poricanje genocida u Jasenovcu i poziva na očuvanje sećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će sprečiti bilo kakav oblik revizionizma.

Predlog rezolucije o Jasenovcu podnet je sredinom maja, nekoliko dana pre nego što je Crna Gora podržala usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Nakon toga, iz Demokratske narodne partije su poručili da je usvajanje rezolucije o Jasenovcu najkasnije do kraja juna preduslov da čak i razmotre dalju podršku Spajiću.

Predsednik DNP-a Milan Knežević izjavio je ranije ovog meseca da bi voleo da se 28. juna, na Vidovdan, glasa o rezoluciji u Jasenovcu kako bi se simbolično poslala poruka "da se u Jasenovcu dogodio nezapamćen genocid, koji mnogi pokušavaju da relativizuju i izjednače sa nekim zločinima".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je ranije da ne očekuje da crnogorski parlament donese rezoluciju o genocidu u Jasenovcu. Dodao je da je spreman, ukoliko se to ipak dogodi, da se izvini za pogrešnu procenu i čestita im na donošenju rezolucije.

(RT Balkan)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner