субота, 21. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Воштинић: Власт покушава да прикаже себе као жртву, иако промовише нормализацију баналности и сваковрсно насиље. Направио сам грешку инсистирајући на институцијама - које не раде
Хроника

Предраг Воштинић: Власт покушава да прикаже себе као жртву, иако промовише нормализацију баналности и сваковрсно насиље. Направио сам грешку инсистирајући на институцијама - које не раде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. март 2024.

Предраг Воштинић из Локалног фронта наводи да власт промовише нормализацију баналности и сваковрсно насиље, а да при том „у том насиљу све више себе покушавају да прикажу као жртве“.

Иначе, Локални фронт је освојио 10 одсто гласова Краљевчана и ушао у локалну скупштину.

Подсетимо, у септембру је тешко повређен у „саобраћајној несрећи“, односно преживео је напад аутомобилом док је возио бицикл. Дан пре тога је био протест Локалног фронта на ком су активисти делили тадашњи НиН са причом о инспекторима који су открили Јовањицу.

Поступак није још почео, а новинарка Јелена Зорић недавно је у свом тексту навела да је било више људи него у полицијским извештајима, да се манипулсано минутима дешавања и хронологијом догађаја, да је у једном од аутомобила било лице са потернице. Саслушања у тужилаштву заказана су тек крајем марта.

„Све је подешено календарски да мимоиђе изборе, а ја сам направио грешку што сам говорио да треба сачекати институције“, навео је гост емисије Иза вести. Направио сам грешку и штету друштву, јер сам инсистирајући на институцијама које не раде, и на њиховом званичном исказу, тиме одложио причу о насиљу које упада у вртлог, истакао је. „Очито се не ради о саобраћајној несрећи и ако је била саобраћајна несрећа има доста ствари које се скривају“, наглашава Воштинић.

И тада сам рекао да су постојале претње на лицу места, нико се касније на то није позвао, нема тога у извештају МУП-а нити су испитивали људе на те околности, рекао је гост Н1.

Извештаји МУП-а се углавном баве, како каже, апологенезом изјава виновника догађају – „то утврђују и иду и фотокопијама и скеновима потврђују да је истинито, а оно што сам ја изјавио стоји само на нивоу изјава“, додаје Воштинић.

Оцењује да се подиже степен неповерења не само у институције, а последично, како каже, то је неповерење једних у друге у заједници.

Сматра да се охрабривање на локалу већ дешава.

Говорећи о томе колико насиља има у друштву и да власт покушава себе да прикаже као жртву, Воштинић додаје: „Кад смо (на седници) поменули насиље које влада над целом опозиоцијом, а има нас 30 у локалном парламенту од 70, они су изашли и са једном прецизном и стратешком антикампањом“.

Србија против насиља и коалиција НАДА су саопштиле да захтевају хитан почетак разговора с влашћу око побољшања изборних услова.

Воштинић не мисли да ће то имати неког смисла, јер је у питању „замена за институције“, али „ако треба да се бира између тога и отвореног сукоба, треба да се оствари какав-такав канал комуникације са њима, иако ће они бити одговорни и за сукобе и за евентуално добре исходе разговора“.

Стварно живимо за друштвену промену, а политичка промена је део друштвене промене, каже активиста Локалног фронта.

Говорећи о ПроГласу као интегративном фактору и опозицији која је подржала њихову листу услова за изборе, а на питање да ли су они друштвена опозиција о којој је раније говорио да је неопходна, Воштинић каже: „Они имају прилику да то постану – друштвена опозиција… Све што радимо је једна врста прилике, или ПроГлас или сви, али као друштво морамо је искористити“.

Опозиција је углавном претходну деценију играла игру чија је правила поставио Вучић, а Воштинић каже да се она ипак мењају.

„Али основа дискриминације је у суштини – где једни друге искључујемо из медија, дебате, друштвеног живота… Суштина није у лоше успостављеним правилима већ у чињеници да се правила мењају у току игре. То вас чини нефер играчем, а све учеснике у игри дискриминисаним“, закључио је Предраг Воштинић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер