недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Привредне коморе Србије: 58 одсто имовине на КиМ је српско, у вредности од 1,5 милијарди евра
Хроника

Председник Привредне коморе Србије: 58 одсто имовине на КиМ је српско, у вредности од 1,5 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јул 2013.

Београд -- Председник Привредне коморе Србије Жељко Сертић рекао је да очекује да ће регионалана сарадња омогућити решавање имовинских односа на Косову и Метохији.

Канцеларија за КиМ и Привредна комора Србије организују данас у Београду састанак посвећен заштити имовине и потраживања привредних субјеката из Србије на подручју Косова.

"У целом свету имовина је неприкосновено право појединаца и организација. Ја сам уверен да ће у будућим преговорима и разговорима најважније питање бити решавање имовинских односа, а после тога ће се покретати и сва друга питања", казао је Сертић за Радио-телевизију Србије.

Он је казао да је проблем што су предузећа приватизована на Косову, а да то није било у складу са међународним прописима.

Сертић ипак, наводи да после низа година постоји институционални оквир који ће омогућити да се конкретизују сви задаци.

"Ситуација се битно променила отварањем Србије према свету и почетком преговора са ЕУ. На тај начин отворио се простор да Србија каже овде имамо проблеме, али ми морамо да имамо адекватне спискове и доказе за све што тврдимо, што је у неким случајевима тешко постићи, јер нема адеквате документације", рекао је Сертић.

Процењује се да српска непокретна имовина, која чини 58 одсто имовине на КиМ, вреди 1,5 милијарди евра.

Упитан о најављеној реконструкцији владе, он је рекао да "привредницима нису битна персоналан решења", већ да се омогући политичка стабилност.

"Ако се сви ми фокусирамо, и ако агенда владе буде заиста фокусирана на економске теме, што очкујемо, то ће бити највећа добит за нашу привреду. Неће бити довљно да се испуни само оно шо се тражи поглављима у оквиру предприступних преговора, ми морамо да урадимо знатно више да би имали конкурентну привреду", рекао је Сертић.

Према најави Канцеларије за Косово и Метохију, тема састанка је предлог мера правне заштите имовине привредних субјеката на територији покрајине.

У саопштењу је наведено да ће се о томе разговарати јер је "у досадашњим контактима са ПКС, Фондом за развој и другим државним институцијама, констатовано да нису решена питања имовине и потраживања привредних субјеката на територији КиМ".

У тим разговорима "закључено је да је неопходно предузети хитне мере и активности на правној заштити имовине и потраживања привредних субјеката на КиМ, што је и у складу са бриселским споразумом".

На састанку ће учествовати директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин и председник ПКС Жељко Сертић, наводи се у саопштењу.

Додаје се и да су на састанак позвани представници привредних друштава која имају имовину и потраживања на територији Аутономне покрајине КиМ.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер