петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Привредна комора САД у Кини: Америчке компаније у Кини забринуте због растућих тензија између Пекинга и Вашингтона
Хроника

Привредна комора САД у Кини: Америчке компаније у Кини забринуте због растућих тензија између Пекинга и Вашингтона

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. април 2024.

 Тињајуц́е тензије између Пекинга и Вашингтона и даље су главна брига америчких компанија које послују у Кини, наводи се у извештају Америчке привредне коморе у Кини објављеном данас, јавља АП.

Истраживања америчких компанија указују да су други главни проблеми недоследна и нејасна политика и примена, растуц́и трошкови рада и питања безбедности података.

Наводи се, такође, како упркос инсистирању кинеских лидера да Пекинг поздравља стране компаније, многи су и даље ометени у слободној конкуренцији.

„Кинеска влада је изјавила да подстиче директне стране инвестиције, али многи наши чланови настављају да се сусрец́у са препрекама за улагања и пословање, укључујуц́и политику која их дискриминише и кампање за односе с јавношц́у које стварају сумњу према странцима“, наводи се у извештају.

У извештају је поздрављено побољшање односа 2023. године које је завршено састанцима на врху кинеског лидера Си Ђинпинга и председника Џозефа Бајдена, али је наведено да су се амерички председнички избори у новембру наметнули над будуц́им пословним окружењем.

Америчка министарка финансија Џенет Јелен посетила је Пекинг и је изразила забринутост да би потенцијални вишак капацитета у кинеској индустрији, попут електричних возила, производње челика и соларних панела, могао да истисне САД и друге странихе произвођача.

„Препознајемо да постоје значајна спорна подручја у односима САД и Кине, од којих многе немају лаке или краткорочне изгледе за решење“, оцењено је после истраживања.

Упркос релативном побољшању у односима Кини-САД, америчке компаније се суочавају са спорим помацима кинеске владе у погледу обец́ања да ц́е изједначити услове између страних и кинеских компанија, наводи се у извештају на који се позива АП.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер