Početna strana > Hronika > Profesor Slobodan Savić, jedan od potpisnika otvorenog pisma lekara: Nekorektne i uvredljive izjave predstavnika vlasti i Kriznog štaba, da meni 2.000 studenata kaže da radim loše, preispitao bih svoje postupke
Hronika

Profesor Slobodan Savić, jedan od potpisnika otvorenog pisma lekara: Nekorektne i uvredljive izjave predstavnika vlasti i Kriznog štaba, da meni 2.000 studenata kaže da radim loše, preispitao bih svoje postupke

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. jul 2020.

Profesor Slobodan Savić, specijalista sudske medicine i jedan od potpisnika otvorenog pisma koje su uputili Vladi Srbije doktori nezadovoljni načinom na koji se Krizni štab nosi sa epidemijom korona virusa, kaže za Danas da on nijednog trenutka nije imao dilemu da li da potpiše ovaj dokument, ocenjujući istovremeno izjave predstavnika vlasti i kriznog štaba da iza svega stoji politika kao nekorektne i uvredljive.

– Pokretači ovog pisma su upravo nezadovoljni lekari koji su lečili obolele od kovida 19, od kojih su brojni bili moji studenti. Pitanje odgovornosti članova Kriznog štaba samo je jedan deo peticije, dok je jedna od osnovnih njenih poruka da u borbi protiv kovida svi moramo biti ujedinjeni, na čelu sa lekarima koji širom zemlje rade u kovid bolnicama – kaže Savić.

Sagovornik Danasa smatra da bi oni kojima je peticija upućena trebalo vrlo ozbiljno da je razmotre i shvate kao dobronamernu sugestiju lekara bez ikakve političke konotacije.

– Da meni 2.000 studenata kaže – profesore, radite loše, ja ne bih napao studente i omalovažavao ih, nego bih saslušao šta mi poručuju i preispitao svoje postupke – dodaje Savić, s kojim smo razgovarali u petak. U međuvremenu broj potpisnika je porastao i juče po podne bilo ih je skoro 2.500.

Oni zahtevaju između ostalog traži da se utvrdi tačan broj obolelih i preminulih od korona virusa, kao i da se istraži da li su podaci o korona virusu u Srbiji namerno zataškavani.

U proglasu se takođe navodi da Krizni štab treba da preuzme odgovornost za štetu koju je širenje epidemije učinilo ali i da se formira novi krizni štab koji bi, kako se navodi, „činili eksperti sa dokazanim stručnim i moralnim kvalitetima“. Na kraju, zahteva se i da se „stane na put zastrašivanju i politizaciji koji i inače, a naročito u epidemiji, ometaju dobru praksu i narušavaju lično dostojanstvo zdravstvenih radnika“.

Na drugoj strani, predstavnici vlasti poručuju da jedini zahtev koji razumeju iz otvorenog pisama jeste da se svi pridržavaju protivepidemijskih mera, a premijerka Ana Brnabić još tvrdi da iza svega stoji napad na vlast a ne na Krizni štab.

– Veoma je nekorektna izjava premijerke Ane Brnabić da iza svega stoji napad na predsednika Vučića koji ni direktno ni indirektno nije pomenut u tekstu pisma. Istovremeno, čujemo da nije u redu da se napada Krizni štab koji je doneo protivepidemijske mere. Radi se o jednoj zameni teza. Upravo na početku otvorenog pisma stoji da je zamerka što su mere naglo ukinute i što su dozvoljene utakmice i ostala masovna okupljanja. Štaviše, pre naglog pogoršanja epidemijske situacije od nekih članova Kriznog štaba čuli smo da je virus oslabio i da ljudi treba da se zaražavaju, što su neki možda i poslušali – navodi Savić. Osvrćući se na raniju izjavu doktorke Darije Kisić Tepavčević da među potpisnicima pisma nema epidemiologa i infektologa, Savić kaže da se radi o uvredi.

– Izjava doktorke Kisić izazvala dodatni revolt među lekarima i u izvesnoj meri i doprinela ovom povećanju broja potpisa u kratkom vremenskom periodu – zaključuje Savić.

Pritisci na medicinare

Otvoreno pismo Vladi Srbije objavljeno je u ponedeljak, a iza njega stoji neformalna grupa Ujedinjeni protiv korone. Sa povećanjem broja lekara koji su potpisali otvoreno pismo, pojavili su se i pojedinačni primeri pritisaka na medicinare.

Tako je doktorki Saši Ljuštini, zaposlenoj u GAK Višegradska, naloženo da isprazni svoju kancelariju, a rečeno joj je i da neće učestvovati u unapred zakazanim operacijama. Doktorka Ljuština rekla je za Danas da zbog svega što je doživela, da se plaši i da ne želi da ostane na svom radnom mestu.

(Danas)