Početna strana > Hronika > Profesor Vladan Kuzmanović: Ne poklapaju se građevinski dnevnici za rekonstrukciju Železničke stanice, upitna verodostojnost dokumentacije
Hronika

Profesor Vladan Kuzmanović: Ne poklapaju se građevinski dnevnici za rekonstrukciju Železničke stanice, upitna verodostojnost dokumentacije

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. februar 2025.

Profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu Vladan Kuzmanović, član neformalne Anketne komisije za ispitivanje odgovornosti za urušavanje nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, rekao je danas da postoje neusaglašenosti između građevinskih dnevnika koje su vodili glavni izvođač radova, konzorcijum dve kineske firme China Railway International Corporation (CRIC) i China Comunication Construction Company (CCCC) i podizvođač, firma Starting. Građevinski dnevnici obe kompanije moraju se podudarati u potpunosti. Zbog toga se, kako je naveo profesor, opravdano postavlja pitanje koliko je objavljena dokumentacija verodostojna i kada je sačinjena.

Član komisije i profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu, Vladan Kuzmanović, upozorava i na još jedan primer odstupanja u vođenju građevinskih dnevnika glavnog izvođača i podizvođača. Taj primer ukazuje i na mogućnost da je podizvođač u posao rekonstrukcije ušao mnogo pre nego što je o svemu obavestio glavnog izvođača. Tako nešto bilo bi suprotno komercijalnom ugovoru koji su potpisale dve kineske kompanije, kao glavni izvođač, država kao finansijer i “Infrastruktura železnice Srbije”, kao investitor.

„Izvođač, konzorcijum dve firme CRIC&CCCC, počeo je da vodi građevinske dnevnike 13. decembra 2021. Za razliku od tih građevinskih dnevnika, građevinski dnevnici firme Starting su počeli praktično čitavih mesec dana ranije, 10. novembra. To znači da je izvođač Starting više od mesec dana radio na gradilištu bez uvođenja glavnog izvođača i zapravo bez pravog početka radova. Osim toga, postoji razlika u opisima između ovih građevinskih dnevnika. Takođe, u listovima građevinskog dnevnika firme Starting ne postoji ni jedan jedini upis, komentar ili primedba nadzornog organa, što postoji u građevinskim dnevnicima ove dve kineske firme“, rekao je profesor Kuzmanović, član Podkomisije za građevinska pitanja.

Naglasio je da se zbog svega ovoga opravdano postavlja pitanje koliko je ova dokumentacija verodostojna.

„Postavlja se i pitanje kada je sačinjena i ko je zapravo tu dokumentaciju potpisivao, posebno imajući u vidu ono što smo vas prethodno informisali, da jedno od lica, potpisnika, zapravo u to vreme nije radilo u kompaniji Starting“, istakao je Kuzmanović.

Profesor je rekao i da u objavljenoj dokumentaciji nema statičkog proračuna za zastakljeni deo nadstrešnice – odnosno dokumenta kog je bilo neophodno pribaviti pre početka radova.

„Pregledom dokumentacije videli smo da postoji obaveza da izvođač uradi statički proračun zastakljenog dela na nastrešnici, što takođe postoji i u tehničkim uslovima projekta za izvođenje. Međutim, ova dokumentacija do sada nije stavljena na raspolaganje, pa se postavlja pitanje da li je zaista to neko uradio, iako je to bila obaveza izvođača radova“, istakao je profesor Građevinskog fakulteta.

Ukoliko ovaj statički proračun nije urađen, to predstavlja moguće kršenje procedura i zakona, a ukoliko je urađen, a nije obavljen, postavlja se pitanje zašto nije.

Insajder: Hronologija pada

Betonska nadstrešnica teška 300 tona srušila se u trenutku, iako je zgrada nekoliko meseci ranije rekonstruisana i svečano otvorena. Poginulo je 15 ljudi, a dve osobe su teško povređene. Insistiranje na odgovornosti izazvalo je najveću pobunu studenata, masovne proteste i blokadu više od 80 fakulteta širom zemlje.

Kako je Insajder ranije objavio, optužnica koja je podignuta protiv 13 osoba niti je dala sve odgovore, niti je obuhvatila sve odgovorne za pad nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra. Tek nedavno je saopšteno da će Javno tužilaštvo za organizovani kriminal istraživati finansijske tokove u ovom slučaju.

Na sam dan pada nadstrešnice jedini dostupan dokument bila je građevinska dozvola, a njen deo i glavna sveska projekta. Analizom ovog dokumenta otkriveno je da nije u potpunosti tačna prvobitna tvrdnja nadležnih, da rekonstrukcija zgrade koja je svečano otvorena samo tri meseca pre pada, nije obuhvatala rekonstrukciju nadstrešnice. Već je glavna sveska otkrila da je planirana rekonstrukcija fasade, čiji je deo i nadstrešnica.

Novinari Insajdera otkrili su da je zgrada Železničke stanice svečano otvorena u julu ove godine bez upotrebne dozvole. Ispostavilo se da nije ni predat zahtev za izdavanje dozvole Ministarstvu građevinarstva. To je trebalo da uradi preduzeće „Infrastrukture železnice Srbije“, koje je vlasnik železničke stanice i investitor rekonstrukcije.

Jedanaestog dana nakon pada nadstrešnice novinari Insajdera otkrivaju da je zgrada Železničke stanice otvorena na osnovu jednog papira, koji nije predstavljao nikakvu garanciju da je zgrada bezbedna.

Dok su jedni na druge u lancu odgovornih prebacivali odgovornost, novinari Insajdera objavili su hijerarhiju odgovornih državnih institucija i firmi za projektovanje, izvođenje radova i nadzor.

Novinari Insajdera došli su do svih projekta koji se tiču rekonstrukcije zgrade, a dokumenti su otkrili da nije urađeno ni sve kako je projektom bilo predviđeno, odnosno da iako je to predviđeno, nije temeljno rekonstruisana kamena fasada.

Otkrivamo i da bi problemi bili uočeni da je preduzeće „Infrastrukture železnice Srbije“ vršilo održavanje i kontrolu bezbednosti objekta, na šta su po propisima bili dužni. Ispostaviće se, kako smo naknadno otkrili, da ne postoje dokazi da je ikada vršena kontrola od kada je objekat izgrađen - pre 60 godina.

U emisiji “Hronologija pada” je, između ostalog, utvrđeno da nije rekonstrukcija nije smela da bude započeta. Naime, projektanti preuzimaju posao iako konstatuju da nije pronađen originalni projekat iz 1964. godine. Takva situacija zahtevala je elaborat o stanju zgrade, ali on nije urađen. Uprkos tome, projekat rekonstrukcije odobrava i reviziona komisija i tehnička. Niko ne zahteva da se utvrdi u kakvom je stanju zgrada i nadstrešnica koja je prikačena za zatege.

Svaki sledeći korak je predstavljao novi propust novih komisija i stručnjaka za nadzor. Bilo je uočljivo da postoji korozija između zatega i krova i da je to krpljeno malterom, ali to niko nije napisao u građevinskom dnevniku. Kada je betonska nadstrešnica pala ispostavilo se da je unutrašnjost zatega već bila 40 posto neupotrebljiva.

Na osnovu uvida u prikupljenu dokumentaciju, otkrili smo ceo niz propusta koji su na kraju doveli do pada nadstrešnice, kada je 15 osoba poginulo, a dve su i dalje u bolnici u teškom stanju. Sve detalje pogledajte u emisiji „Hronologija pada“.

(Insajder)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner