петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Проглашена епидемија новог грипа у Србији
Хроника

Проглашена епидемија новог грипа у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. новембар 2009.

Министар здравља Томица Милосављевић прогласио епидемију новог грипа у Србији. Прве мере борбе против епидемије: ванредна вакцинација три милиона људи и појачана дежурства лекара. О затварању школа и обданишта одлучују градски институти за јавно здравље.

Министар здравља је управо прогласио епидемију новог грипа на територији Србије пошто је јутрос од Радне групе за праћење пандемије вируса типа А(Х1Н1) добио стручна уверавања да су се стекли услови за такву меру.

Милосављевић је на конференцији за новинаре у Влади Србије објаснио да проглашење епидемије, пре свега, подразумева ванредну имунизацију, а предност ће имати особе са хроничним поремећајима здравља и деца старија од шест месеци, труднице, здравствени радници и запослени у јавним службама.

"Ово је чин који пре свега за циљ има стварње законских услова за ванредну имунизацију. Ништа спектакуларно се неће сада десити проглашењем епидемије што се није догађало ових дана", рекао је Милосављевић.

Милосављевић је рекао да наредба министра за проглашење епидемије подразумева и ванредни епидемиолошки надзор, забрану окупљања на јавним местима, укључујући школе и предшколске установе у целој држави или у деловима земље у складу са проценом надлежних здравствених установа по окрузима и локалних самоуправа.

Како јe министар објаснио, 23 института и завода за јавно здравље у 25 округа Србије ће на основу одговорности која им припада размотрити конкретне мере на територији сваког округа.

Министар Милосављевић је објаснио да то значи да у овом тренутку нема опште забране окупљања.

Милосављевић је, најављујући прва вакцинисања за почетак децембра, нагласио да Србија не касни са имунизацијом, будући да ће бити једна од првих земаља ван ЕУ која ће започети вакцинацију против новог грипа.

До сада је, према његовим речима, 17 земаља у Европи почело имунизацију, а у новембру ће то учинити још осам земаља.

Како је објаснио, набављање вакцина биће велики изазов за све државе, будући да је капацитет фармацеутске индустрије између 700 и 800 милиона вакцина, а процењује се да ће широм света бити потребно две до три милијарде вакцина.

Милосављевић је и овом приликом апеловао на грађане да се вакцинишу чим то буде могуће, јер је то једини начин да се ограничи ширење вируса и спрече смртни исходи.

Наредба о проглашењу епидемије ступа на снагу по објављивању у службеном гласнику.

Непосредно пред почетак састанка Радне групе са министром здравља, епидемиолог Бранислав Тиодоровић је рекао да је и град Београд пријавио епидемију и да се тако придружио градовима попут Новог Сада, Чачка, Ниша и Ужица који су то раније учинили.

"То је само још један врло важан податак на основу којег можемо данас предложити министру здравља да прогласи епидемију у целој држави", рекао је Тиодоровић.

Епидемиолози поручују да само проглашење епидемије, које, након препоруке Института за јавно здравље Србије, доноси министар здравља, не мења битније околности у земљи. Биће само примењене конкретне мере тамо где је то неопходно.

Најављено је и да ће следеће недеље здравствене установе у Србији добити још око осамдесет респиратора.

У Србији је до сада регистровано 258 оболелих од новог вируса грипа А Х1Н1, саопштио је данас Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", који са Министарством здравља и посебном радном групом прати епидемиолошку ситуацију у земљи.

Национална референтна лабораторија за респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме Торлак, јуче није лабораторијски потврдила ниједан нови случај оболевања од грипа изазваног новим типом вируса А Х1Н1.

Од укупног броја облолелих, 72 случаја се доводе у везу са путовањем. Оболели су са територије Београда, Новог Сада, Ниша, Сомбора, Србобрана, Нове Пазове, Шапца, Суботице, Кучева, Крагујевца, Панчева, Старе Пазове, Сремске Митровице, Лознице, Краљева, Кикинде, Чачка, Ћуприје, Зрењанина, Вршца, Прокупља, Трстеника, Параћина, Пожеге, Ужица, Пирота, Смедерева, Шида, Лесковца, Крушевца, Косовске Митровице, Врања, Ваљева, Ариља и Бајине Баште.

У саопштењу је наведено да је од 26. октобра до данас потврђено 113 случајева оболевања од грипа изазваног новим типом вируса А Х1Н1, а највећи број оболелих у том периоду су деца школског узраста.

На основу утврђеног повећања учесталости обољења сличних грипу, посебно код деце, са појавом више повезаних случајева у основним и средњим школама и на основу потврде пандемијског соја вируса грипа, пријављено је дванаесет епидемија пандемијског грипа.

Епидемије су пријављене међу становништвом Јужнобачког округа, у Краљеву, Пожеги, Ужицу и Параћину и епидемије у школском колективу у Чачку, Нишу, Ивањици, Приликама, Крагујевцу и Лесковцу.

Предузете су све мере за спречавања и сузбијања грипа предвиђене Планом активности у току пандемије грипа у здравственим установама, основним и средњим школама и предшколским установама у подручјима захваћеним епидемијом.

На Клиници за инфективне болести Клиничког центра у Нишу преминуо је тежак хронични болесник за кога се сумња да је оболео од новог грипа, рекао је данас директор клинике проф. др Жарко Ранковић.

Пацијент је преминуо ноћас, а реч је о тешком срчаном болеснику који је боловао и од шећерне болести, навео је Ранковић.

Др Ранковић, који је и руководилац градског радног тела за сузбијање пандемије новог грипа, напоменуо је да су узети узорци за лабораторијску обраду и да ће после анализе бити тачно утврђено да ли је преминули оболео од новог грипа.

У Косовској Митровици је до сада код 329 људи амбулатно дијагностиковано стање које подсећа на симптоме новог грипа. До сада су потврђена 4 случаја, а на Инфективном одељењу је смештено осморо људи, шест мушкараца и две жене. На дечијем одељењу има 17 деце која имају симптоме сличне новом грипу и сва деца су за сада у добром општем стању.

Здравствени центар у Косовској Митровици располаже са четири респиратора а начелник тог центра Милан Јаковљевић је затражио још два с обзиром на новонастале околности.

Републички завод за здравствено осигурање најавио је данас да ће до краја сутрашњег дана бити потписан уговор са швајцарском компанијом Новартис о набавци вакцина против новог грипа.

"Тренутно се преговара о томе да рок за испоруку три милиона вакцина не буде март него крај јануара. Надамо се да ћемо највећи број вакцина добити до краја јануара", рекао је председник Комисије за набавку вакцина Бранислав Тиодоровић.

Према његовим речима, Новартисова вакцина је безбедна и могу да је приме сви грађани старији од шест месеци, а лекари ће проверавати у ком тренутку могу да је приме хронични болесници.

"Ако је неко алергичан на јаја, неће смети да прими вакцину", рекао је Тиодоровић.

Приоритетне групе за вакцинисање биће, додао је, хронични болесници, труднице и деца старија од шест месеци.

Тиодоровић је казао да вакцину могу да приме и труднице у прва три месеца трудноће, али да ће о томе морати да одлучи њихов гинеколог.

Вакцинација за грађанство биће обављена у домовима здравља, цена вакцина је 799 динара по дози, што је, како је рекао Тиодоровић, нешто ниже од цене вакцине у земљама региона.

Према његовим речима, реакције након примања вакцине могле би бити сличне оним након вакцине против сезонског грипа, односно црвенило и оток.

Додао је да је могуће се код неких људи појави и висока температура, па ће те случајеве морати да прате лекари.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер