уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протест бугарских екстремиста у Босилеграду против уговора у Неју
Хроника

Протест бугарских екстремиста у Босилеграду против уговора у Неју

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. новембар 2010.

Стотинак припадника две политичке странке из Србије и Бугарске протестовало је у Босилеграду. Окупили су се поводом 91. годишњице Нојског споразума, којим је Босилеград припојен тадашњој Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Полиција је обезбеђивала скуп, инцидената није било.

Парола "90 година српског ропства" на челу колоне, бугарске заставе, националистичке песме и химна. Протестом желе, кажу, да скрену пажњу на тежак живот мештана, а не да се одвоје од Србије.

Иван Николов портпарол Демократског савеза Бугара каже да на скупу није позвао на прекрајање граница, већ жели да скрене пажњу на положај бугарске националне мањине.

Из Бугарске су, да подрже скуп, стигле присталице националистичке партије АТАКА, у пар аутобуса. Остали су застали код границе. 

Димитар Димитров из Демократског савеза Бугара наводи да је доста живота у колонији, и да их Србија експлоатише, воду из Лисинског језера повлачи ка Власини. Траже да деца у школама уче на матерњем језику, културне и спортске контакте са Бугарском.

За локалну самоуправу ти захтеви су неосновани."Имају право да по законима Србије уче на свом матерњем језику, и Србија, по тим законима предњачи у Европи"‚ истакао је председник општине Владимир Захаријев. 

По последњем попису око 10.000 становника живи у Босилеграду, већином припадника бугарске националне мањине. За мештане су економска питања важнија од политичких. 

Демократски савез Бугара је парламентарна странка, имају два опозициона одборника у локалној скупштини.

Српска полиција на граничном прелазу Рибарци није дозволила улазак десет бугарских аутобуса са око 500 присталица националистицке партије АТАКА.

Бугарски десничари кренули су у Босилеград на протест поводом обелезавања 91 године од потписивања Нојског мировног уговора.

Српска полиција, међутим, није дозволила присталицама националистичке политицке странке АТАКА да уђу у Србију и присуствују протесту који је заказан на дан када је пре 91 годину Босилеград припојен Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.

Лидер партије АТАКА Волен Сидеров запретио је владајућој коалицији у Бугарској – ГЕРБ, да ће блокирати границу између Србије и Бугарске уколико Министарство иностраних послова Бугарске или други компетентни органи не предузму ништа поводом заустављања аутобуса са његовим присталицама.

После враћања у Софију група је одржала мирни протест испред српске амбасаде у Бугарској.

Према речима Сидерова данашња забрана преласка границе нарушава све међународне договоре, због тога што није дозвољен слободан прелазак људи из једне у другу државу.

Сидеров је затражио од владајуће коалиције ГЕРБ да упути протестно писмо Влади Србије, а захтевао је и да се о овом случају обавести и европска комисија.

Присталице бугарске партије АТАКА раније су најављивали да ће тражити од суда у Стразбуру да се поништи Нејски споразум и територије припојене Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца врате Бугарској.

Сам протест у Босилеграду почео је са око сат времена закашњења али са знатно мањим бројем окупљених грађана од планираног.

Иако је скуп био заказан да би се указало на тежак положај бугарске националне мањине, грађани Босилеграда кажу за Б92 да осим што је ово један од најсиромашнијих крајева, њихова права нису угрожена, док локални политичари тврде супортно.

Председник Демократског савеза Бугара у Србији Драгољуб Иванчов, странке која је организовала овај скуп, поручио је да су се они ту окупили не да би свађали бугарски и српски народ, већ да би указали српској, бугарској, али и међународној заједници на тежак положај Бугара у Србији.

Из Врањске полиције нисмо успели да добијемо одговор због чега су бугарски аутобуси враћени са граничног прелаза иако је скуп у Босилеграду претходно пријављен. Став полиције је да о овом догађају не дају званичне изјаве.

Поводом задржавања на граници девет бугарских аутобуса портпаролка бугарског Министарства иностраних послова Весела Чернева најавила је да ће од надлежних у Београду тражити објашњење зашто бугарским држављанима није дозвољен улазак на територију Србије.

"Бугарска амбасада у Београду добила је инструкције да затражи више информација у понедељак", нагласила је она.

Бугарски амбасадор у Београду Георги Димитров изјавио је да припрема ноту Министарству иностраних послова Србије којом тражи објашњење зашто бугарски грађани нису били пуштени у Србију.

(РТС, Б92)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер