Početna strana > Hronika > Protestna pisma Evropskom parlamentu iz Srbije, Italije, Kanade i SAD, zbog konferencije posvećene Stepincu. Zurof: Svaki pokušaj odavanja počasti Stepincu je sramota. Zovko: Od Srbije očekujem pomirljiv ton kada se radi o Stepincu
Hronika

Protestna pisma Evropskom parlamentu iz Srbije, Italije, Kanade i SAD, zbog konferencije posvećene Stepincu. Zurof: Svaki pokušaj odavanja počasti Stepincu je sramota. Zovko: Od Srbije očekujem pomirljiv ton kada se radi o Stepincu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. mart 2023.

 BRISEL, JERUSALIM - Protestna pisma Evropskom parlamentu, zbog održavanja konferencije posvećene Stepincu, uputili su osnivač Instituta "Diana Budisavljević" Gojko Rončević, dete logoraš logora Jastebarsko, kao i instituti, NVO i istoričari iz Italije, Kanade i SAD koji se bave kulturom sećanja na stradanja u NDH, posebno na 74.000 brutalno ubijene dece.

Konferencija bi trebalo da se održi danas pod nazivom "Blaženi Alojzije Stepinac - svedočanstvo vere, istrajnosti i nade", u prostorijama Evropskog parlamenta.

Protestna pisma upućena su i predsednici EP Roberti Mecoli, šefu delegacije EU u Srbiji Emanuelu Žiofreu, Evropskoj narodnoj partiji kao i šefovima poslaničkih grupa u EP.

Rončević, u ime Instituta Diana Budisavljević za istraživanje dečjih logora smrti u NDH... naglasio je da oseća dužnost i obavezu da im se obrati, kao preživelo dete logora Jastrebarsko, ali i u ime 74.000 dece brutalno ubijene u NDH.

"Potpuno sam slomljen spremnošću EP i evropskih poslanika da podrže inicijativu hrvatske parlamentarke Željane Zovko, da održe konferencija o Stepincu", naveo je on i podsetio da je bio svedok raznih mučenja i zverstava ustaša koji su blagosiljani od strane Stepinca išli u zverske pohode vršeći razne zločine protiv čovečnosti.

"Žive ljude su spaljivali, prikivali na panjeve, njihova koža je drana, otvorene rane posipane solju, oči su im kopane, uši, nosevi, jezici odsecani, u glavu zakucavani ekseri, razbijane glave maljevima, majkama su vađeni fetusi iz utrobe, bebe nabijane na bajonete ...,", naveo je on i naglasio da su to zlodela koja naša civilizacija danas ne može da zamisli i pojmi, a koje su i danas izvor njegovih noćnih košmara.

Naglasio je da su mu duboko povređena osećanja zbog žrtve i njegove porodice i njegovog naroda, i dodao da je neshvatljivo i neprihvatljivo da se u EP, centru demokratije EU, organizuje konferencija posvećena rehabilitaciji nadbiskupa genocida Alojzija Stepinca.

"Danas stojim pred Vama kao svedok i žrtva u 89. godini i preklinjem Vas u ime evropskih vrednosti za koje se zalažete i koje promovišete, da dignete glas i osudite ovu sramotnu konferenciju koja vređa dostojanstvo svakog Evropljanina, a pre svega vređa žrtve, posebno nas, još uvek živu decu logoraše", naveo je on.

Naglasio je i da oni koji su bili sinovi i kćeri dželata koji su vršili ustaške zločine nisu krivi ni za šta, ali da moraju da imaju odgovornost da osude i odbace ustašku ideologiju - jednu od najsmrtonosnijih 20. veka.

Rončević je apelovao na evroposlanike da hrvatskim kolegama budu putokaz i pomognu im da se vrate izvornim načelima hrišćanstva i da ne pokušavaju rehabilitaciju osvedočenih ratnih zločinaca poput Stepinca.

U pismu je naveo i 12 tačaka koje objašnjavaju zašto Stepinac nije žrtva komunističkog, niti ustaškog režima, i izrazio nadu da će EP sprečiti reviziju istorijskih činjenica i da će čuvati dostojanstvo žrtava, posebno dostojanstveno sećanje na stradanje oko 74.000 beba i dece, od čega samo 20.000 u Jasenovcu, a čiji je duhovni stub bio i ostao Alojzije Stepinac koji nikada nije digao glas da zaštiti pre svega decu.

Rončević je podsetio i na knjige "Nadbiskup genocida Stepinac", Marka Aurelia Rivelija, "Alojzije Stepinac, ustaški vikar: Pokrsti se ili umri-101 razlog zašto ne može biti svetac" Gideona Grajfa, "Hrvatska pod Ante Pavelićem: Amerika, Ustaše i hrvatski genocid u Drugom svetskom ratu", i na kako je naglasio revizionističko delo Ester Gitman "Alojzije Stepinac stub ljudskih prava", nastalo nakon istoimene izložbe u EP 2016.

Rončević je Evropskom parlamentu uputio i protestna pisma koja su mu stigla u znak podrške iz Kanade iz Humantirane Fondacije Diana Budisavljevć na čijem je čelu David Harfild, kao i italijanskog istoričara Mirka Galasa i njujorškog instituta za istraživanje Jasenovačkih žrtava JRI.

JRI u pismu EP izražava ogorčenje zbog vesti da je EP dozvolio da bude iskorišćen "kao sponzor događaja koji veliča nacističkog saradnika Alojzija Stepinca".

Istakli su da se o nekim stvarima može raspravljati ali da se ne može osporiti činjenica da je "Stepinac bio nacistički saradnik genocidnog ustaškog režima u Hrvatskoj koji je uspostavio Adolf Hitler".

"Dok je Stepinac sarađivao sa ovim režimom, taj režim je ubio 40. 000 Jevreja, stotine hiljada Srba, desetine hiljada Roma i antifašističkih protivnika", navodi se u pismu JRI koji poziva EP da odbaci i otkaže konferenciju.

Podsećaju i na tekst objavljen u Njujork tajmsu koji, kako navode, u uvodniku "Katargejt je spektakularni skandal i upozorenje Evropi" jasno navedeno da je "istorija EP pokazala da je serijski podložan korupciji", i pitali "da li je ova konferencija još jedan slučaj skandala 'keš za uticaj?'"

Njujorški JRI, koji se bavi istraživanjem žrtva Jasenovca i očuvanju sećanja na Holokaust u Jugoslaviji, pozvao je EP da ne dozvoli da konferencijom o Stepincu trajno ukaljaju njihovu dobra reputacija.

Misija Srbije pri EU: Lik i delo Stepinca da se ne ističu u EP

Diplomatska misija Srbije pri Evropskoj uniji uputila je pismo evroparlametarki Željani Zovko, koja je organizovala konferenciju posvećenu Alojziju Stepincu u Evropskom parlamentu, u kome je izrazila duboko žaljenje zbog posebnog isticanja lika i dela Stepinca u prostorijama EP, imajući u vidu da je reč o istorijskoj figuri koja u "Srbiji otvara bolna poglavlja iz prošlosti", saznaje Tanjug iz diplomatskih izvora.

U pismu se navodi da je za sve građane Srbije, ali i za Srpsku pravoslavnu crkvu, Stepinac ličnost koja je bila saučesnik u masovnim zločinima nad Srbima, Jevrejima, Romima i drugim nehrvatskim zajednicama tokom Drugog svetskog rata.

Takođe, navodi se da je istorijski potvrđeno da je Stepinac pozdravio osnivanje "Nezavisne države Hrvatske", sarađivao sa rukovodstvom NDH i imao aktivnu ulogu u nasilnoj konverziji velikog broja Srba u katoličku veru.

"Kao što je već poznato, za navedeno je osuđen na 16 godina zatvora po završetku rata, u Zagrebu, 1946. godine. Proces kanonizacije Alojzija Stepinca je kontroverzno i otvoreno pitanje i za odnose Katoličke crkve, Svete Stolice i SPC", navodi se u pismu.

Misija smatra da su to dovoljni razlozi koji iziskuju potrebu da se lik i istorijsko delo Alojzija Stepinca ne ističu u Evropskom parlamentu, kao i da konferencije poput ove ne mogu da doprinesu unapređenju odnosa Srbije i Hrvatske i prevazilaženju razlika.

Ističe se da je svima više nego ikada, potrebno uravnoteženo i celovito predstavljanje složenih istorijskih događaja i ličnosti.

"Srbija je posvećena unapređenju bilateralnih odnosa sa Hrvatskom", navodi se u pismu i dodaje da takva vrsta događaja i glorifikacija ličnosti koje su, za građane Srbije, simbol najtraumatičnijih iskustava zločina u 20. veku, ne mogu da doprinesu daljim koracima u tom procesu.

Zurof: Svaki pokušaj odavanja počasti Stepincu je sramota

Direktor centra Simon Vizental iz Jerusalima Efraim Zurof izjavio je danas da svaki pokušaj odavanja počasti ili veličanja ličnosti koje su podržavale genocidnu vlast Nezavisne Države Hrvatske jeste sramota i treba mu se suprotstaviti.

"Stepinac koji je podržavao NDH i vođu njenih masovnih ubica Antu Pavelića, koji je bio odgovoran za pokretanje tri genocida - nad Srbima, Jevrejima i Romima, zaslužuje da se o njemu govori loše, a ne da se hvali", napisao je Zurof u pisanom odgovoru.

Povodom skupa o Stepincu u EP, Zovko od Srbije očekuje "pomirljiv ton"

Evroposlanica Željana Zovko, koja je organizator konferencije posvećene Alojziju Stepincu u Evropskom parlamentu, izjavila je danas da od Srbije, kada se radi o toj temi, očekuje "pomirljiv ton".

"Očekujem od Beograda da ima pomirljiv ton i retoriku gde će biti prostora za argumente koji su potkrepljeni dokazima", rekla je Zovko novinarima u Briselu.

Zovko je rekla da optužbe iz Srbije nisu uzele u obzir sve, kako je formulisala, "činjenice koje su postojale i postoje u javnom prostoru".

Ona je, takođe, pozvala Srbiju da prođe kroz, kako je rekla, "katarzu", uz tvrdnju da se "sa propagandom ne može nigde stići", i da je "vreme diktature i cenzure javnog prostora prošlo, i neće doprineti debati u Srbiji ni po kom pitanju".

Ona smatra da bi "civilno društvo i mediji trebalo da imaju prostora za iskazivanje drugačijeg mišljenja".

Zovko, pored toga, tvrdi da, kao poslanica Evropskog parlamenta, radi "na izgradnji mostova saradnje" i kaže da je "Republika Hrvatska najveći zagovornik evrointegracija i pridruživanja svih zemalja, pa i Srbije".

Konferenciju o Stepincu, ona je stavila u kontekst debate započete usvajanjem rezolucije 2019. godine, o osudi svih totalitarnih režima i njihovih posledica, fašizma, nacizma i komunizma.

"Zahtevali smo otvaranje dosijea UDBA-e i KOS-a kako bi se ta mreža kriminala konačno razotkrila. Posledice te mreže i nedostatak otvaranja tog arhiva nam otvaraju prostor za ovakve debate", kaže Zovko.

Ona je, pored toga, najavila i prezentaciju knjige monsinjora Juraja Batelje, koji je, kako kaže, napisao i izneo na engleskom jeziku "sve dokaze" po kojima se vidi da je nadbiskup Stepinac "spasavao Srbe, Jevreje i sve neistomišljenike" tadašnjeg režima.

(Tanjug-RTV)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner