четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протестна писма Европском парламенту из Србије, Италије, Канаде и САД, због конференције посвећене Степинцу. Зуроф: Сваки покушај одавања почасти Степинцу је срамота. Зовко: Од Србије очекујем помирљив тон када се ради о Степинцу
Хроника

Протестна писма Европском парламенту из Србије, Италије, Канаде и САД, због конференције посвећене Степинцу. Зуроф: Сваки покушај одавања почасти Степинцу је срамота. Зовко: Од Србије очекујем помирљив тон када се ради о Степинцу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. март 2023.

 БРИСЕЛ, ЈЕРУСАЛИМ - Протестна писма Европском парламенту, због одржавања конференције посвећене Степинцу, упутили су оснивач Института "Диана Будисављевић" Гојко Рончевић, дете логораш логора Јастебарско, као и институти, НВО и историчари из Италије, Канаде и САД који се баве културом сећања на страдања у НДХ, посебно на 74.000 брутално убијене деце.

Конференција би требало да се одржи данас под називом "Блажени Алојзије Степинац - сведочанство вере, истрајности и наде", у просторијама Европског парламента.

Протестна писма упућена су и председници ЕП Роберти Мецоли, шефу делегације ЕУ у Србији Емануелу Жиофреу, Европској народној партији као и шефовима посланичких група у ЕП.

Рончевић, у име Института Диана Будисављевић за истраживање дечјих логора смрти у НДХ... нагласио је да осећа дужност и обавезу да им се обрати, као преживело дете логора Јастребарско, али и у име 74.000 деце брутално убијене у НДХ.

"Потпуно сам сломљен спремношћу ЕП и европских посланика да подрже иницијативу хрватске парламентарке Жељане Зовко, да одрже конференција о Степинцу", навео је он и подсетио да је био сведок разних мучења и зверстава усташа који су благосиљани од стране Степинца ишли у зверске походе вршећи разне злочине против човечности.

"Живе људе су спаљивали, прикивали на пањеве, њихова кожа је драна, отворене ране посипане сољу, очи су им копане, уши, носеви, језици одсецани, у главу закуцавани ексери, разбијане главе маљевима, мајкама су вађени фетуси из утробе, бебе набијане на бајонете ...,", навео је он и нагласио да су то злодела која наша цивилизација данас не може да замисли и појми, а које су и данас извор његових ноћних кошмара.

Нагласио је да су му дубоко повређена осећања због жртве и његове породице и његовог народа, и додао да је несхватљиво и неприхватљиво да се у ЕП, центру демократије ЕУ, организује конференција посвећена рехабилитацији надбискупа геноцида Алојзија Степинца.

"Данас стојим пред Вама као сведок и жртва у 89. години и преклињем Вас у име европских вредности за које се залажете и које промовишете, да дигнете глас и осудите ову срамотну конференцију која вређа достојанство сваког Европљанина, а пре свега вређа жртве, посебно нас, још увек живу децу логораше", навео је он.

Нагласио је и да они који су били синови и кћери џелата који су вршили усташке злочине нису криви ни за шта, али да морају да имају одговорност да осуде и одбаце усташку идеологију - једну од најсмртоноснијих 20. века.

Рончевић је апеловао на европосланике да хрватским колегама буду путоказ и помогну им да се врате изворним начелима хришћанства и да не покушавају рехабилитацију осведочених ратних злочинаца попут Степинца.

У писму је навео и 12 тачака које објашњавају зашто Степинац није жртва комунистичког, нити усташког режима, и изразио наду да ће ЕП спречити ревизију историјских чињеница и да ће чувати достојанство жртава, посебно достојанствено сећање на страдање око 74.000 беба и деце, од чега само 20.000 у Јасеновцу, а чији је духовни стуб био и остао Алојзије Степинац који никада није дигао глас да заштити пре свега децу.

Рончевић је подсетио и на књиге "Надбискуп геноцида Степинац", Марка Аурелиа Ривелија, "Алојзије Степинац, усташки викар: Покрсти се или умри-101 разлог зашто не може бити светац" Гидеона Грајфа, "Хрватска под Анте Павелићем: Америка, Усташе и хрватски геноцид у Другом светском рату", и на како је нагласио ревизионистичко дело Естер Гитман "Алојзије Степинац стуб људских права", настало након истоимене изложбе у ЕП 2016.

Рончевић је Европском парламенту упутио и протестна писма која су му стигла у знак подршке из Канаде из Хумантиране Фондације Диана Будисављевћ на чијем је челу Давид Харфилд, као и италијанског историчара Мирка Галаса и њујоршког института за истраживање Јасеновачких жртава ЈРИ.

ЈРИ у писму ЕП изражава огорчење због вести да је ЕП дозволио да буде искоришћен "као спонзор догађаја који велича нацистичког сарадника Алојзија Степинца".

Истакли су да се о неким стварима може расправљати али да се не може оспорити чињеница да је "Степинац био нацистички сарадник геноцидног усташког режима у Хрватској који је успоставио Адолф Хитлер".

"Док је Степинац сарађивао са овим режимом, тај режим је убио 40. 000 Јевреја, стотине хиљада Срба, десетине хиљада Рома и антифашистичких противника", наводи се у писму ЈРИ који позива ЕП да одбаци и откаже конференцију.

Подсећају и на текст објављен у Њујорк тајмсу који, како наводе, у уводнику "Катаргејт је спектакуларни скандал и упозорење Европи" јасно наведено да је "историја ЕП показала да је серијски подложан корупцији", и питали "да ли је ова конференција још један случај скандала 'кеш за утицај?'"

Њујоршки ЈРИ, који се бави истраживањем жртва Јасеновца и очувању сећања на Холокауст у Југославији, позвао је ЕП да не дозволи да конференцијом о Степинцу трајно укаљају њихову добра репутација.

Мисија Србије при ЕУ: Лик и дело Степинца да се не истичу у ЕП

Дипломатска мисија Србије при Европској унији упутила је писмо европарламетарки Жељани Зовко, која је организовала конференцију посвећену Алојзију Степинцу у Европском парламенту, у коме је изразила дубоко жаљење због посебног истицања лика и дела Степинца у просторијама ЕП, имајући у виду да је реч о историјској фигури која у "Србији отвара болна поглавља из прошлости", сазнаје Танјуг из дипломатских извора.

У писму се наводи да је за све грађане Србије, али и за Српску православну цркву, Степинац личност која је била саучесник у масовним злочинима над Србима, Јеврејима, Ромима и другим нехрватским заједницама током Другог светског рата.

Такође, наводи се да је историјски потврђено да је Степинац поздравио оснивање "Независне државе Хрватске", сарађивао са руководством НДХ и имао активну улогу у насилној конверзији великог броја Срба у католичку веру.

"Као што је већ познато, за наведено је осуђен на 16 година затвора по завршетку рата, у Загребу, 1946. године. Процес канонизације Алојзија Степинца је контроверзно и отворено питање и за односе Католичке цркве, Свете Столице и СПЦ", наводи се у писму.

Мисија сматра да су то довољни разлози који изискују потребу да се лик и историјско дело Алојзија Степинца не истичу у Европском парламенту, као и да конференције попут ове не могу да допринесу унапређењу односа Србије и Хрватске и превазилажењу разлика.

Истиче се да је свима више него икада, потребно уравнотежено и целовито представљање сложених историјских догађаја и личности.

"Србија је посвећена унапређењу билатералних односа са Хрватском", наводи се у писму и додаје да таква врста догађаја и глорификација личности које су, за грађане Србије, симбол најтрауматичнијих искустава злочина у 20. веку, не могу да допринесу даљим корацима у том процесу.

Зуроф: Сваки покушај одавања почасти Степинцу је срамота

Директор центра Симон Визентал из Јерусалима Ефраим Зуроф изјавио је данас да сваки покушај одавања почасти или величања личности које су подржавале геноцидну власт Независне Државе Хрватске јесте срамота и треба му се супротставити.

"Степинац који је подржавао НДХ и вођу њених масовних убица Анту Павелића, који је био одговоран за покретање три геноцида - над Србима, Јеврејима и Ромима, заслужује да се о њему говори лоше, а не да се хвали", написао је Зуроф у писаном одговору.

Поводом скупа о Степинцу у ЕП, Зовко од Србије очекује "помирљив тон"

Европосланица Жељана Зовко, која је организатор конференције посвећене Алојзију Степинцу у Европском парламенту, изјавила је данас да од Србије, када се ради о тој теми, очекује "помирљив тон".

"Очекујем од Београда да има помирљив тон и реторику где ће бити простора за аргументе који су поткрепљени доказима", рекла је Зовко новинарима у Бриселу.

Зовко је рекла да оптужбе из Србије нису узеле у обзир све, како је формулисала, "чињенице које су постојале и постоје у јавном простору".

Она је, такође, позвала Србију да прође кроз, како је рекла, "катарзу", уз тврдњу да се "са пропагандом не може нигде стићи", и да је "време диктатуре и цензуре јавног простора прошло, и неће допринети дебати у Србији ни по ком питању".

Она сматра да би "цивилно друштво и медији требало да имају простора за исказивање другачијег мишљења".

Зовко, поред тога, тврди да, као посланица Европског парламента, ради "на изградњи мостова сарадње" и каже да је "Република Хрватска највећи заговорник евроинтеграција и придруживања свих земаља, па и Србије".

Конференцију о Степинцу, она је ставила у контекст дебате започете усвајањем резолуције 2019. године, о осуди свих тоталитарних режима и њихових последица, фашизма, нацизма и комунизма.

"Захтевали смо отварање досијеа УДБА-е и КОС-а како би се та мрежа криминала коначно разоткрила. Последице те мреже и недостатак отварања тог архива нам отварају простор за овакве дебате", каже Зовко.

Она је, поред тога, најавила и презентацију књиге монсињора Јураја Батеље, који је, како каже, написао и изнео на енглеском језику "све доказе" по којима се види да је надбискуп Степинац "спасавао Србе, Јевреје и све неистомишљенике" тадашњег режима.

(Танјуг-РТВ)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер