среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Лоше је што реконструкција владе дуго траје, сутра изјашњавање о споразуму о телекомуникацијама
Хроника

Расим Љајић: Лоше је што реконструкција владе дуго траје, сутра изјашњавање о споразуму о телекомуникацијама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. август 2013.

БЕОГРАД - Потпредседник Владе Србије, министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација и лидер СДПС Расим Љајић изјавио је данас да ће кључне ресоре у влади задржати СНС и СПС, а да СДПС очекује да учествује у изради закона о министарствима и у неким прерасподелама надлежности у оквиру постојећих министарстава.

Љајић је рекао да ће битно другачија подела ресора бити већ због саме чињенице да је једна странка - УРС изашла из владе и да очекује поделу три ресора између две водеће странке у владајућој коалицији СНС и СПС.

Он је, гостујући у Јутарњем програму ТВ Пинк, оценио да постоје нелогичности да исте послове раде два или три министарства и да је сада прилика да се та нелогичности исправи.

На питање новинара о захтеву лидера УРС Млађана Динкића који је приликом одласка из владе желео део Љајићевог ресора, Љајић је одговорио да је лидер УРС-а после одустао од тог захтева, али да је био изненађен због чињенице да га нико није о томе консултовао и да је реаговао због одбране темељних демократских принципа и колегијалности.

Упитан о реаговању и заштити коалиционих партнера и СНС и понашању великих коалиционих партнера према малим странкама у влади, Љајић је рекао да не примећује ту неку врсту заштите и да је превише и не очекује.

Он је додао да се труди, без обзира на понашање других према њему, да буде крајње коректан према коалиционим партнерима, у овом случају према СНС.

"Уколико не постоји минимум нечега што повезује владу као тим, то тешко може да функционише", рекао је Љајић и додао да "први пут када дође до прегласавања на влади, та влада више не постоји".

Он је истакао да до сада није било прегласавања на влади, да је

"реконструкција увек тема која је реално на граници и ремети те односе, што би могло да буде препрека стабилности владе и зато је добро да што пре из овог процеса изађемо".

На питање да ли је боље решење реконструкција или избори, Љајић је одговорио да ће се то тек видети, да нема решења преко ноћи ни лаких и брзих решења, јер је економија је у лошем стању због грешака који су догађали у ближој и даљој прошлости.

Љајић је рекао да је ово врло крупна реконструкција и да је лоше што дуго траје, али да ће реконструкција имати пуни смисао ако буде имала бољи коначни ефекат.

Сутра изјашњавање, нема више преговора

Он је додао да су преговори Београда и Приштине око телекомуникација завршени и да би сутра обе стране требало да се изјасне о предлогу за међународни позивни број за Косово.

"Сутра је рок да се изјаснимо о последњем предлогу који је на столу. Покушаћемо данас у консултацијама и с Бриселом и с Приштином да нађемо неко решење, али нових разговора неће бити", казао је Љајић .

Он је објаснио да најављени састанак премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија зависи од успеха техничког дијалога око телекомуникација и енергетике.

"Ако се постигне договор о телекомуникацијама и енергетици, онда ће бити састанка два премијера 27. августа, ако не буде договора - неће бити ни састанка. Зато би било важно да дођемо до компромисног решења", рекао је Љајић.

Он је навео да увек има проблема с косовским преговарачима, који у Брисел долазе с новим условима и који на сваком новом састанку мењају претходне договоре.

"Они користе ту прилику у којој се ми налазимо, то што је нама важно да отворимо преговоре (са ЕУ) у јануару. И мисле да ће затезањем тог канапа, нас приморати на попуштање. Ми знамо докле можемо да идемо, морамо да бранимо оно што је наше", истакао је Љајић.

Раније је Љајић рекао да су се две стране начелно договориле око међународног позивног броја Косова, као и да је договорено да Телеком Србија добије лиценцу за фиксну телефонију на целој територији Косова.

Упитан о шефу преговарачког тима Србије, он је навео да још није касно да се изабере пошто званично преговори са ЕУ нису ни почели и нагласио да реч преговори није адекватна за оно што очекује Србију пред улазак у ЕУ.

"То је погрешна представа, овде нема преговора, то је усаглашавање, ми морамо да усагласимо наше законе са европским, јако мало ми ту можемо да тражимо нешто за нас. Можда једино да разговарамо око рокова или заштите неког производа који је за нас изузетно битан", истакао је Љајић.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер