петак, 20. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раскрикавање: Информер у тексту о бушотини Рио Тинта приказао зеленило око пробног рудника у Шведској
Хроника

Раскрикавање: Информер у тексту о бушотини Рио Тинта приказао зеленило око пробног рудника у Шведској

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. август 2024.

У данашњем штампаном издању таблоида Информер објављен је деманти компаније Рио Тинто, која одбацује оптужбе да не води рачуна о својим бушотинама и сада већ загађује околину у Србији. У тексту је приказана фотографија из птичје перспективе која приказује ископину окружену непрегледним зеленим хоризонтом. У таквом контексту, фотографија делује прилично манипулативно, с обзиром на то да је на њој заправо локација пробног рудника графита „Витанџи Графит Проџект” („Vittangi Graphite Project”), који припада компанији Талга, пише Раскрикавање.

Конкретне оптужбе изнела је Маријана Петковић из удружења „Не дамо Јадар” у виралном видео-снимку, у којем приказује истражну бушотину у долини Јадра која је окружена подручјем на којем вегетација не расте.

Информер, у илустрацији свог текста, прилаже фотографију коју је доставио Рио Тинто, наводно из априла 2024. године, на којој су „усеви неометано расли и били у добром стању”, преноси Раскрикавање.

Међутим, поред те фотографије, приложена је и једна снимљена из птичје перспективе, која приказује ископину окружену непрегледним зеленим хоризонтом. Ауторство ове фотографије није наведено, нити је објашњено шта она представља, а на њу се Информер у тексту не позива.

У таквом контексту, фотографија делује прилично манипулативно, с обзиром на то да је на њој заправо локација пробног рудника графита „Витанџи Графит Проџект”, који припада компанији Талга, пише Раскрикавање.

Јуче је у појединим медијима и на друштвеним мрежама постао виралан снимак „Да ли су ово стандарди и гаранције Рио Тинта?” на ком Маријана Петковић из удружења „Не дамо Јадар” снима једну од истражних бушотина (конкретно пијезометар; вертикални цилиндрични објекат за осматрања подземних вода у бушотини) Рио Тинта у долини Јадра. Она тврди да бушотина цури, а на снимку се види да око ње усеви не расту.

Петковић је изразила забринутост за животну средину и здравље људи и упитала по којим стандардима ће компанија Рио Тинто да рудари литијум у Србији, ако пет година не успева да затвори бушотину са видео-снимка.

Рио Тинто је истог дана реаговао на ове оптужбе, саопштивши да су тврдње да је течност из бушотине уништила усеве нетачне. Као могућег узрочника суши навели су временске услове, екстремну температуру и то што је река Коренита пресушила. Такође су навели да је опрема на истражној бушотини била вандализована.

Деманти Рио Тинта пренео је и таблоид Информер у данашњем штампаном издању, у тексту под насловом „Зашто се пласирају лажи о пројекту „Јадар”; Измислили да „Рио Тинто” трује околину”.

Рио Тинто је медијима доставио фотографије за које тврди да су са поменуте локације из априла 2024. године, када су усеви били у добром стању. Информер је једну од тих фотографија искористио за илустрацију заглавља свог текста, док су у самом тексту приложене две фотографије.

На фотографијама није наведено ауторство нити је објашњено шта оне представљају. На једној се види оштећен део опреме око бушотине која је приметна на виралном видео-снимку, преноси Раскрикавање.

Друга фотографија приказује ископину већих димензија окружену непрегледним зеленим пространством, снимљену из птичје перспективе. Претрагом ове фотографије на Гуглу долазимо до њеног извора – на њој је приказана локација пробног рудника графита „Витанџи Графит Проџект” у Шведској, који припада аустралијској компанији Талга.

С обзиром на то да Информер у тексту ни у једном тренутку не помиње ову фотографију, нити наводи да је она снимљена у Шведској, постоји могућност да она манипулативно утиче на перцепцију читалаца.

Подсетимо, Уставни суд је средином јула укинуо одлуку Владе Србије о заустављању пројекта Јадар, који се односи на експлоатацију литијума у западној Србији. Ово је наишло на противљење еколошких активиста и локалног становништва који се плаше да ће пројекат штетно утицати на околину и здравље људи. Због тога, претходних недеља, организовано је десетине протеста широм Србије.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер