четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реална будућност извора чисте енергије
Хроника

Реална будућност извора чисте енергије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. август 2010.

Изливање нафте у Мексичком заливу појачало је настојања за прелазак са течних фосилних горива на чисте, обновљиве изворе енергије. Чак и велике нафтне компаније сада хвале турбине на ветар и соларне панеле. Али енергетски експерт Роберт Брајс износи гледиште да чиста енергија у догледној будућности неће долазити од сунца и ветра.

У дому енергетског експерта Роберта Брајса, у Остину, трећина струје долази из кровних соларних панела. Али он то не сматра решењем за све већу потражњу за енергијом.

"Морамо да будемо реални. Соларна енергија је повремена и релативно скупа у поређењу са конвенционалним изворима", каже Брајс.

У својој новој књизи "Глад за струјом" Брајс анализира енергетску сцену уз помоћ статистике, физике и математике, како би показао да су најпопуларнији извори - сунце и ветар - скупи и неефикасни.

На пример, он упоређује такозвану "густину енергије" турбине на ветар и природног гаса, на основу потебног земљишта.

"Густина енергије турбине на ветар је 1 до 1,2 вата по квадратном метру, у поређењу са извором земног гаса од око 28 вати по квадратном метру - што је око 20 пута више", каже Брајс.

Стална тема дебата о енергији у Америци је зависност од увозне нафте. У својој књизи Брајс истиче да су за магнете у генераторима неопходни ретки метали, као што је неодимијум, а да се чак 95 одсто резерви тих метала налази у Кини.

"Лако би могло да се деси да једну врсту зависности - ону од нафтног тржишта - заменимо зависношћу од тржишта ретким металима, које практично контролише Кина", објашњава Брајс и додаје, "угљоводоници ће остати. Девет од десет јединица струје коју трошимо долази од угљоводоника. А као друго: многи од митова о зеленој енергији су само то - митови."

У говорима широм земље Брајс се залаже за реалнији приступ јер каже да би, за покривање садашњих потреба, алтернативни извори требало да замене 23 Саудијске Арабије.

"Реторика о томе шта би требало да заменимо није реална. Обим тог подухвата је нешто што је врло згодно занемарити", каже он.

Брајс каже да је природни гас најјефтинији, најчистији и најраспрострањенији извор тренутно на располагању у Америци, а да је нуклеарна енергија - енергија будућности.

"Природни гас и нуклеарно гориво су за мене два извора будућности, због тога што могу да нам пруже колико нам треба, по цени коју можемо да платимо", закључује Брајс.

Брајс додаје како се нада да ће научници у далекој будућности пронаћи нове изворе енергије, али позива све да реално сагледају стање, упореде чињенице и све добро израчунају.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер