среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ријад Мансур: Данас је Држава Палестина послала писмо генералном секретару УН тражећи поновно разматрање наше пријаве за чланство
Хроника

Ријад Мансур: Данас је Држава Палестина послала писмо генералном секретару УН тражећи поновно разматрање наше пријаве за чланство

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. април 2024.

Палестинске власти су поново покренуле своју кандидатуру за придруживање УН након неуспелог покушаја 2011.

Палестинске власти су званично затражиле да буду примљене као пуноправни члан Уједињених нација. Држава Палестина има статус посматрача у УН од 2012. године, али би пуноправно чланство значило признање палестинске државности, чему се Израел противи.

„Данас је Држава Палестина, по инструкцији палестинског руководства, послала писмо генералном секретару тражећи поновно разматрање [наше] пријаве за чланство“, написао је стални изасланик палестинских власти при УН Ријад Мансур на Иксу у уторак.

У одвојеном писму генералном секретару УН Антонију Гутерешу, Арапска група, Организација за исламску сарадњу и Покрет несврстаних подржали су Мансуров захтев.

Под управом палестинских власти, Држава Палестина тврди да има суверенитет над територијом која се сматрала палестинском пре избијања Шестодневног рата 1967. године. Ово укључује Газу, читаву Западну обалу и источни Јерусалим. Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху је у више наврата одбацио идеју палестинске државности и обећао да ће увести „потпуну израелску безбедносну контролу над читавим подручјем западно од Јордана“, које укључује све ове регионе.

Делови Западне обале су већ под потпуном израелском војном и цивилном контролом, док Газом управља Хамас, који сматра да су палестинске власти нелегитимне за признавање и преговоре са Израелом.

Пријаве за чланство у УН мора да одобри генерални секретар пре него што буду представљене 15-чланом Савету безбедности УН на гласање. Палестинске власти су поднеле захтев за чланство 2011. године, али захтев никада није поднет Савету безбедности. У то време, САД – као један од пет сталних чланова савета – рекле су да ће применити право вета у случају успешног гласања.

Следеће године, УН су унапредиле статус државе Палестине са „ентитета посматрача који није члан“ у „државу посматрача која није чланица“, статус који имају само Палестина и Ватикан.

Иако би обновљена апликација поново била у опасности од вета од стране САД, Вашингтон је сигнализирао да је вољан да прекине своју уобичајену политику стављања вета на сваку одлуку Савета безбедности која је против израелских интереса. Крајем прошлог месеца, САД су се уздржале од гласања и дозволиле Савету да усвоји резолуцију којом се захтева хитан прекид ватре у Гази.

Упркос континуираној војној подршци САД Израелу, уздржаност је виђена као знак ширења раздора између Нетанјахуа и америчког председника Џоа Бајдена.

Око 140 држава чланица УН већ је признало државу Палестину.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер