субота, 14. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рио Тинто поводом саопштења Биолошког факултета: Тачност података и ставова припада потписницима „Нацрта студије утицаја“, а не Биолошком факултету
Хроника

Рио Тинто поводом саопштења Биолошког факултета: Тачност података и ставова припада потписницима „Нацрта студије утицаја“, а не Биолошком факултету

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. септембар 2024.

Компанија Рио Тинто реаговала је на саопштење Биолошког факултета у коме се указује и да је, према подацима из „Нацрта студије утицаја“, коју је објавила компанија Рио Сава Експлорејшн Београд, ревизију студија и извештаја везаних за биодиверзитет, укључујући и „Завршни извештај Биолошког факултета“, спровела консултантска кућа Бајодајверсити Консалтинг из Кембриџа, „тако да сва одговорност за тачност података и изнетих предлога и ставова припада њима и потписницима ‘Нацрта студије утицаја’, а не стручном тиму и Биолошком факултету“.

У свом саопштењу као и завршном извештају Биолошки факултет наводи став да је „оптимална и основна мера за спречавање негативних последица на стање биодиверзитета на овом подручју одустајање од планиране експлоатације и прераде минерала јадарита.“

Из Рио Тинта наводе да је овакав став „очекиван и природан у налазима Биолошког факултета“, међутим додају, да је начин на који је овај став у саопштењу Биолошког факултета представљен изван контекста, доводи јавност у заблуду.

„Логиком овог закључка, ни једна грађевина, мост, болница, пут, фабрика, никада не би могли да буду изграђени јер сваки вид градње утиче не биодиверзитет. Дубоко верујемо да цивилизација не може да се одрекне свих развојних пројеката, укључујући рударске, грађевинске и инфраструктурне активности, већ да је, уз правилну имплементацију мера заштите, могуће реализовати пројекте на одржив начин без драстичног угрожавања животне средине, као што се то ради и у Србији и у свету“, пише у саопштењу компаније.

Из Рио Тинта указују да је у саопштењу Биолошког факултета, овај генерални закључак презентован селективно као једини и коначан, чиме се јавност доводи у заблуду, јер нису наведени многи други појединачни закључци који се такође налазе у Завршном извештају Биолошког факултета.

„Из ових појединачних закључака јасно је да експерти Биолошког факултета, узимају у обзир могућност да је реализација пројекта могућа уз примену адекватних мера заштите. То међутим није јасно из саопштења, већ се закључак да је од пројекта потребно одустати намеће као једини и коначан“, оценио је Рио Тинто.

У саопштењу Биолошки факултет надаље наводи да „одбацује сваку одговорност за изношење закључака који су објављени у „Нацртима студије утицаја“ који су у супротности са генералним и општим закључцима објављеним у „Завршном извештају Биолошког факултета“ чиме се према речима Рио Тинта такође јавност доводи у заблуду, пошто се у делу Извештаја Биолошког факултета прецизира да „се делови извештаја могу користити уз навођење аутора“, што су обрађивачи Студије и учинили, користећи релевантне делове извештаја у складу са прописима.

Даље у тексту саопштења Биолошки факултет наводи да „предложени план заштите врста препознатих као приоритет за дугорочну заштиту или компензационе мере с циљем смањења резидуалног утицаја на биодиверзитет“, није базиран на националном законодавству, већ да су изнети предлози усклађени са релевантном праксом Европске уније“ што није тачно, наводе у Рио Тинту.

„Мере заштите биодиверзитета, које су имплементиране у Пројекат „Јадар“, засноване су првенствено на условима прописаним од стране Завода за заштиту природе, а додатне мере су развијене од стране мултидисциплинарног тима аутора Студије, уз уважавање налаза Тхе Биодиверситy Консалтаси из Кембрижа. Ове мере су у потпуности усклађене са релевантним законима Републике Србије и међународним стандардима, као и са хијерархијом митигације утицаја“, пише у саопштењу.

(Н1)

Видети још: Љубиша Станисављевић, декан Биолошког факултета: Ми смо реномирана државна установа и заиста немамо намеру да лажемо о пројекту „Јадар“. Како је струка рекла, тако је. Све пише и нема више никаквог извлачења из контекста

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер