петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Родољуб Шабић: Војвођанска власт милионски посао дала фирми која није постојала
Хроника

Родољуб Шабић: Војвођанска власт милионски посао дала фирми која није постојала

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. април 2011.

Војвођански секретаријат за образовање обезбедио је сумњивим конкурсом страној фирми „WDW Soft“ вишемилионски вредан посао. Ова фирма добила је право да располаже и контролише школску базу података о ученицима, родитељима и наставном особљу, што јој омогућава да, примера ради, родитељима путем СМС-а пружа информације о ученицима и да све то наплаћује.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић донео је решење којим је забранио даљу обраду података о личности у овој такозваној Централизованој школској бази података. Сада је на потезу тужилаштво јер има основа и за подизање кривичне пријаве против надлежних у државним институцијама.

Повереник је наложио Покрајинском секретаријату за образовање и фирми „WDV Soft“ да одмах затворе све приступе бази података из локалних и спољних мрежа, а да у року од 10 дана бришу из наведене базе података податке о личности за укупно 200.271 лице (ученика, родитеља, наставног и ваннаставног особља).

Покрајински секретар за образовање Андре Дели каже за “Блиц” да предузеће “WDW Soft d.o.o.” добило посао са школском базом података на јавном конкурсу који је ово министарство расписало прошлог лета. Дели каже да је реч о фирми која је из Војводине, која “има неке делове у иностраству”, али није знао у којем месту се предузеће налази. "Нисам упознат са таквим детаљима, јер нисам био на челу министарства у то време. Међутим, знам да реч о тест-пројекту и да подацима имају приступ инспектори и одређени круг људи из министарства", каже Дели. Он напомиње да званично још није добио решење од повереника о укидању базе података, као и да ће, свакако, испунити његов захтев кад тачно проучи на шта се односе његове замерке а у вези са кршењем закона. Како каже, у питању је прављење базе података о оценама ученика попут Е-дневника, које је имало за циљ да родитељи могу да се обавештавају о њиховом успеху.

Како „Блиц“ сазнаје, фирма „WDW Soft“ победила је на конкурсу иако у то време уопште није ни постојала, нити је била регистрована у Србији. Такозвани позивни конкурс био је јуна прошле године, а ова фирма регистрована је тек накнадно, пошто је добила посао.
Школска база података за коју Повереник каже да је од националног значаја на тај начин дата је под пуну административну контролу приватној фирми, која је у већинском власништву једног страног предузећа и мањинском власништву четворице страних држављана, а у значајној мери стављена је у функцију реализације њихових комерцијалних интереса. Иначе, и комплетна база података, уместо на серверима Службе за опште и заједничке послове покрајинских органа, смештена је на серверима приватне фирме иако Служба за опште и заједничке послове покрајинских органа располаже квалитетнијим ресурсима. Како сазнајемо, чињенице о афери у војвођанској влади упућене су државном тужиоцу Загорки Доловац.

Тужилаштво би требало да отклони сумње да ли је реч о намештању јавног конкурса јер су инспектори Повереника у својој истрази утврдили чињенице које би могле добити кривично-правни епилог.

Повереник Родољуб Шабић за „Блиц” каже да се прошле недеље срео у Новом Саду с председником војвођанске владе Бојаном Пајтићем, кога је обавестио о утврђеним чињеницама и мерама које ће предузети. Шабић додаје да је Пајтић „био сасвим сагласан да треба предузети све што је потребно да би се обезбедило поштовање закона”.

У бази података од 200.271 лица како сазнајемо, налазе се информације о 75.000 ученика и 93.000 родитеља. Примера ради нека сваки од уписаних родитеља макар једном недељно ‘пусти’ смс да види оцене свог детета то је 372.000 смс порука месечно. Уколико ова порука кошта минимално - око три динара, колико иначе коштају ‘обичне’ поруке, најмања зарада може бити милион и 116 хиљада динара месечно.

У овој афери није реч само о могућем кривичном делу већ и чињеници да је прављење овакве осетљиве базе личних података је у нескладу са домаћим законима и Уставом. "Након надзора који је спроведен по службеној дужности утврђено је да је наведена база података успостављена и да функционише на начин који је у потпуној супротности са одредбама Закона о заштити података о личности. Устав Србије утврђује да се прикупљање, држање, обрада и коришћење података о личности уређује законом, међутим, ниједном одредбом ниједног закона није утврђен основ за успостављање и функционисање овакве збирке података. Дакле, ову велику базу података покрајински секретаријат је у сарадњи са WDW Soft d.o.o. успоставио супротно Уставом утврђеном услову, уз позивање на неке од закључака Скупштине и Владе АП Војводине", истиче Родољуб Шабић.

(Ж. Јевтић, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер