четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: Иранске трупе се делимично повукле из Ирака
Хроника

Ројтерс: Иранске трупе се делимично повукле из Ирака

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. децембар 2009.

БАГДАД – Иранске трупе су се делимично повукле са нафтног пољу на југу Ирака око чијег власништва се две земље споре, изјавио је портпарол ирачке владе Али ал-Дабах.

Он је истакао да мања група иранских војника који су заузели бушотину на нафтном пољу Фака у забаченом делу земље на ирачко-иранској граници више не контролише то нафтно поље, пренео је Ројтерс.

„Иранска застава је спуштена. Ирански војници су се повукли 50 метара, али нису отишли тамо одакле су дошли. Ирачка влада је од њих захтевала да се врате одакле су дошли”, рекао је Дабах.

Према његовим речима, заједничка комисија ће ускоро почети демаркацију границе у тој пустињској области југоисточно од Багдада.

Погранични инцидент је изазвао низ сусрета и телефонских разговора током којих је Багдад позвао Техеран да одмах повуче своје војнике.

У телефонском разговору који су синоћ обавили ирански министар иностраних послова Манучер Мотаки и његов ирачки колега Хошијар Зебари истакнута је потреба за организовање састанка „на коме ће бити договорени билатерални погранични споразуми”.

Члан савета провинције Мајсан Сархан ал-Мусави изјавио је да верује да су се иранске снаге потпуно повукле на иранску страну границе.

Ирачани истичу да је ова бушотина једна од седам које постоје на нафтном пољу Фака, релативно малом нафтном пољу које производи око 10.000 барела нафте дневно.

Фака је радила кратко време непосредно пред избијање иранско-ирачког рата, крајем седамдесетих година и отада не ради.

Иран и Ирак годинама се споре око границе, а један од тих сукоба је ескалирао у крвави осмогодишњи рат током осамдесетих година прошлог века.

Односи су попрваљени после свргавања Садама Хусеина 2003. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер