петак, 21. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТ: Упркос мораторијуму, у Србији се одржава низ војних вежби са НАТО снагама. Истовремено, војне вежбе са Русијом се не спомињу
Хроника

РТ: Упркос мораторијуму, у Србији се одржава низ војних вежби са НАТО снагама. Истовремено, војне вежбе са Русијом се не спомињу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јун 2024.

Србија поново одржава међународну војну вежбу (на које је, иначе, стављен мораторијум када је почела Специјална војна операција у Украјини) са НАТО-ом и другим међународним партнерима, а сутра ће бити одржан и Дан високих званица на вежби "Платинасти вук 24" у бази "Југ" код Бујановца.

Како је саопштено из Министарства одбране Србије, међународна тактичка вежба обучавања "Платинасти вук 24" реализује се у организацији Војске Србије и Европске команде Оружаних снага Сједињених Америчких Држава, у бази "Југ" и на полигону "Боровац".

Прошле године у новембру, на конференцији за медије са генералним секретаром Алијансе, председник Србије најавио је прекид мораторијума на војне вежбе, на који се Србија одлучила како би сачувала војну неутралност за коју је опредељена.

"Ми смо се данас договорили и разговарали, а ја ћу као врховни командант оружаних снага упутити захтев Влади Србије да у наредном периоду размотри одлуку о томе да поново кренемо у одржавање заједничких вежби са НАТО-ом које смо имали раније, и са другим нашим партнерима", најавио је тада Вучић, не откривајући притом на које друге међународне партнере мисли.

"Платинасти вук 23" изузет је 2023. године из мораторијума, а из Министарства одбране навели су за медије разлог за доношење овакве одлуке.

У питању је "испуњавање преузетих обавеза Републике Србије у вези са учешћем Војске Србије у мултинационалним операцијама. Циљ вежбе је одржавање постигнутог нивоа интероперабилности јединица Војске Србије за учешће у мултинационалним операцијама. Напомињемо да је и даље на снази Закључак Владе Републике Србије од 27. фебруара 2022. године, којим се прекидају и одлажу све активности у вези са вежбама са страним партнерима", навели су тада у одговору на питање "Политике".

Међутим, како је ово друга година заредом да се "Платинасти вук" изузима из мораторијума, док се војне вежбе, нпр. са Русијом, не спомињу, поставља се питање да ли је ово изузетак који потврђује правило.

Наиме, сарадња између специјалних јединица оружаних снага Србије и Русије почела је 2014. године, а после годину дана им се придружила и Белорусија. Опредељење Војске Србије је да одржава војне вежбе и са припадницима западних и источноевропских земаља па су на пример, средином новембра 2017. српски војници извели падобранске скокове у Србији, близу Ковина, са падобранцима из Европске команде оружаних снага САД.

Запад је, ипак, до те мере решен да изолује Русију и одвоји је од Србије, која је међу малобројнима земљама у Европи која није увела санкције Москви, да је пре две године онемогућен и долазак шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова у Београд.

"Нико неће уништити везе Русије са Србијом", поручио је 6. јуна 2022. године шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на конференцији за медије у Москви, након што је његова посета Београду отказана због забране прелета преко Северне Македоније, Бугарске и Црне Горе.

Узимајући у обзир и да је последња војна вежба са Русијом у Србији одржана са смањеним капацитетима, а 2021. године Русији још нису уведене санкције, питање је како би се сада то извело.

Упркос мораторијуму, у Србији се одржао низ вежби са НАТО снагама, од којег је изузетак у формално-правном смислу био само прошлогодишњи "Платинасти вук 23", док су остале биле "увежбавање акција спасавања", објаснио је за РТ Балкан раније уредник ТВ Фронт Андреј Млакар.

Познато је да је једини озбиљнији партнер Србије са којим смо имали здружене војне вежбе, поред Алијансе – Русија.

Питање које се поново намеће је да ли је у тренутним околностима изводљиво одржати вежбе као што су "Словенски штит" и "Словенско братство", имајући у виду да смо окружени земљама НАТО чланицама, које неће дозволити прелет преко своје територије, или је прошлогодишња председникова најава "смоквин лист" у циљу продубљивања сарадње са Алијансом?

Најава за војне вежбе са другим међународним партнерима осим НАТО-а, међутим, још увек нема.

(РТ Балкан)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер