субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Комисија за заштиту конкуренције покренула поступак против четири трговинска ланца – „Делез“, „Меркатор С“, „Универекспорт“ и „Дис“ због сумње да су договарали цене појединих производа
Хроника

РТС: Комисија за заштиту конкуренције покренула поступак против четири трговинска ланца – „Делез“, „Меркатор С“, „Универекспорт“ и „Дис“ због сумње да су договарали цене појединих производа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2024.

Комисија за заштиту конкуренције саопштила је да је покренула поступак против трговинских ланаца Делез, Меркатор С, Универекспорт и Дис због претпоставке да су извршили повреду конкуренције закључивањем рестриктивног споразума, односно да су договарали цене појединих производа.

У саопштењу Комисије за заштиту конкуренције Републике Србије наводи се да је то тело јуче извршило ненајављени увиђај у просторијама трговинских ланаца Делез, Меркатор С, Универекспорт и Дис, као и у пословним просторијама друштва "Ценотека" и да је против трговинских ланаца покренут поступак.

"Поступак је покренут због основане претпоставке Комисије да су поменути трговински ланци извршили повреду конкуренције закључењем рестриктивног споразума из члана 10. Закона о заштити конкуренције", наводи се у саопштењу Комисије.

Како се додаје, Комисија спроводи секторску анализу стања и услова конкуренције на тржиштима одређених прехрамбених производа на територији Републике Србије у периоду од 2018. до 2022. године, а како су поједини налази условили потребу за даљом и детаљнијом анализом, Комисија је испитивала услове конкуренције на тржишту малопродаје за већи број прехрамбених производа.

"Детаљнија анализа је извршена праћењем одабраних производа код малопродаваца против којих је покренут поступак, а који, према јавно доступним подацима из финансијских извештаја које објављује Агенција за привредне регистре Републике Србије, укупно чине преко 50 одсто тржишта малопродаје на територији Републике Србије", истиче се у саопштењу.

Наводи се да је током више месеци праћења кретање цена за 35 изабраних производа, Комисија за заштиту конкуренције констатовала да су у малопродајним ланцима за посматране производе цене идентичне.

"Након тога Комисија је за 45 производа током августа 2024. године упоређивала цене код странака у поступку, уз додатак још једног малопродавца", наводи се у саопштењу.

Како се наводи, Комисија је на основу спроведених анализа дошла до закључка да је тржиште малопродаје у Србији остварило је вредносни раст у периоду од априла 2023. до марта 2024. године уз истовремени количински благи пад, да је у периоду од априла 2023. до марта 2024. године пораст цена у малопродаји био скоро дупло већи од инфлаторних притисака, да је у периоду од 2016. године до 2023. године констатован значајан раст прихода и бруто маржи, односно профитабилности посматраних учесника на тржишту, што потврђују и подаци о њиховој пословној добити.

Додаје се да је Комисија дошла и до закључка да су у периоду вишемесечног праћења (од априла до септембра 2024. године редовне цене осам производа (млеко, јогурт, уље, брашно, шећер, јаја, кафа и банане) код свих посматраних малопродаваца биле исте или сличне, уз различите услове набавке, као и да се вредност потрошачке корпе која садржи 45 одабраних производа незнатно разликује између странака у поступку, док је знатно нижа у малопродајном објекту који има најнеповољније комерцијалне услове набавке.

"Комисија је на основу свега утврђеног основано претпоставила да су показатељи констатовани на тржишту малопродаје резултат одсуства међусобног конкурентског притиска посматраних малопродаваца, односно да су наведена друштва закључила рестриктивни споразум из члана 10. Закона. Изнето је утврђено нарочито на основу тога што је код посматраних производа једини облик ценовна конкуренција, која у условима истих редовних, па и истих акцијских цена изостаје у потпуности", наводи се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да се позивају сви који располажу подацима, исправама или другим релевантним информацијама које могу бити од значаја за утврђивање чињеничног стања у наведеном поступку, да исте доставе Комисији за заштиту конкуренције.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер