среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рударско-геолошки факултети и институције: Рударство је темељ модерног индустријског друштва. Једно истраживање о литијуму у Србији, не значи и експлоатацију
Хроника

Рударско-геолошки факултети и институције: Рударство је темељ модерног индустријског друштва. Једно истраживање о литијуму у Србији, не значи и експлоатацију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. јул 2024.

Рударско геолошки факултет, Геолошки завод, Комора рударских и геолошких инжењера Србије, Савез инжењера рударства и геологије Србије, Технички факултет из Бора и Рударски институт из Београда су у заједничком саопштењу истакли да се у Србији води само једно о литијуму, али да се истражни радови не изводе. Додају да је од од истраживања до експлоатације дуг пут и да само истраживање не значи одмах и експлоатацију.

Наведене установе су у заједничком саопштењу навеле да су геолошка истраживања дуг и комплексан процес, који у свом почетку носи многи неизвесности, а да је за отварање рудника металичних сировина потребно у просеку пет до 10 година.

„Другим речима од момента започињања истраживања па до прве производње потребно је у просеку од 15 до 20 година“, истакли су рударски и геолошки стручњаци у свом саопштењу.

Када је у питању литијум, они кажу да у Србији постоји само једно истраживање које се води као активно, али да се истражни радови не изводе. Додају да је дуг пут од истраживања до експлоатације и да само истраживање не значи одмах и експлоатацију.

„Подсећамо да је рударство темељ модерног индустријског друштва, пружајући сировине неопходне за производњу и изградњу инфраструктуре. Без њих, технолошки напредак који смо доживели не би био могућ. Геологија, с друге стране, пружа дубоко разумевање геолошких процеса и формација које нам омогућавају да рационално управљамо нашим природним ресурсима. Зато је важно истаћи да политичке борбе не смеју да угрозе интегритет рударске и геолошке струке. Оне захтевају стручност, одговорност, независност и поштовање. Очување рударске и геолошке струке од политичких утицаја кључно је за дугорочну одрживост и сигурност у индустрији“, истакли су потписници саопштења.

Све релевантне актере у Србији и широм света позвали су да подрже „стручни приступ у рударству и геологији, те да заједнички радимо на очувању и унапређењу ових важних дисциплина за добробит свих“.

Како су истакли, с обзиром на значај рударства и геологије по економски итехнолошки развој друштва, „питање не треба и не сме да буде ‘Рударство да или не’ већ само ‘Какво рударство'“.

Позивајући се на податке Завода за статистику из 2023. године, наводе да је у сектору рударства било више од 30.000 запослених.

„Према анализама на сваког директно запосленог у рударству долазе још четири индиректна радна места, што доводи до тога да десетине хиљада породица у Србији зависе од рударске индустрије“, истакли су рударски и геолошки стручњаци из Србије.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер