уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руске војне мировне трупе се повлаче из Нагорно-Карабаха
Хроника

Руске војне мировне трупе се повлаче из Нагорно-Карабаха

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. април 2024.

Руске војне мировне трупе се повлаче из Нагорно-Карабаха, некада де факто независног јерменског региона у Азербејџану из којег су Јермени масовно отишли пошто га је Азербејџан заузео војном акцијом - потврдили су данас званичници обе земље.

Руски мировњаци су тамо били од краја рата Јерменије и Азербејџана 2020. године.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков је новинарима потврдио извештаје о повлачењу, али није изнео детаље.

Азербејџански шеф дипломатије Хикмет Хаџијев такође је потврдио вест о повлачењу, додавши да су се о томе договориле две државе.

Хаџијев није објаснио зашто се трупе повлаче, али се чини да је њихово присуство сувишно јер је Азербејџан муњевитом акцијом прошле године повратио пуну контролу над тим регионом.

Нагорно-Карабах је у првој половини 1990-их година био жариште међуетничког рата после распада Совјетског Савеза у којем су и Јерменија и Азербејџан биле федералне јединице.

Тај регион је потом био под пуном контролом побуњених Јермена све до рата 2020. године, када је Азербејџан повратио контролу над неким његовим деловима. Тај рат је био завршен прекидом ватре и распоређивањем 2.000 руских војника у деловима Нагорно-Карабаха који су остали под јерменском контролом.

Део мисије тих трупа био је да обезбеде слободан пролаз јединим путем који повезује Карабах с Јерменијом преко територије коју је Азербејџан повратио у рату.

Међутим, Азербејџан је крајем 2022. године почео да блокира тај пу тврдећи да га Јермени користе за прибављање оружја и шверц. Руске трупе се нису мешале.

Пошле вишемесечне несташице хране и лекова услед те блокаде, Азербејџан је извео једнодневни "блицкриг" у септембру 2023. године и натерао карабашке Јермене да потпишу капитулацију. Посредник у капитулацији биле су управо руске трупе. Потом су готово сви карабашки Јермени - њих око 50.000 - напустили регион за само неколико дана.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер