четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Рекордна температура воде од 27,6 степени Целзијуса изазвала помор лососа на Аљасци
Хроника

САД: Рекордна температура воде од 27,6 степени Целзијуса изазвала помор лососа на Аљасци

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. август 2019.

Топлотни талас овог лета није заобишао ни Аљаску, а због загревања воде посебно су угрожени лососи који у великом броју умиру због прегревања воде. Научници су уочили угинућа неколико врста аљаских лососа.

Стефани Кин-Дејвидсон, директорка Јукон међуплеменске комисије за рибу, рекла је за ЦНН да је крајем јула повела групу научника у експедицију по Аљасци, пошто је од локалног становништва добила информације о угинућу рибе.

Током експедиције избројали су 850 примерака угинуле рибе, мада се процењује да је прави број десет пута већи. На угинулој риби су тражили знаке повреда, паразита или инфекција, али нису пронашли ништа. Уместо тога, скоро сви угинули лососи у себи су имали икру.

Научници су закључили да је стрес због прегревања највероватније узрок помора рибе. Кин-Дејвидсон каже да као научник ради осам година и да до сада никада није чула или видела ишта слично.

"Нисам сигурна да су људи очекивали колико велики помор ћемо затећи у овим рекама", казала је Кин-Дејвидсон.

Температура воде обара рекорде истовремено са рекордно високим температурама ваздух, показују подаци Кук Интелкипера, непрофитне организације са Аљаске која се бави екологијом и заштитом воде.

Научници који прате температуру воде на Аљасци никада до сада нису забележили преко 24 степена Целзијуса. Међутим, 7. јула температура у највећем току којим се крећу лососи је износила 27,6 степени Целзијуса. Су Могер, директорка Интелкипера, каже да су она и њен тим 2016. године објавили студију у којој су објавили умерене и песимистичне пројекције утицаја климатских промена на водотокове на Аљасци.

"Ова 2019. година је превазишла вредности које смо очекивали у најгорем сценарију тек 2069. године", указала је Могер.

Према њеним речима температура воде утиче на лососе на различите начине, зависно од тока до тока.

"Постоје психолошке последице јер лососи не добијају довољно кисеоника који им остаје у стомацима. У другим случајевима, нису имали довољно снаге за мрешћење, па су умирали са утробом пуном икре", објашњава активисткиња са Аљаске.

Висока температура ваздуха и воде је још једна опасност за лососе, чији број се смањује и због претераног улова. Смањењем броја лососа смањује се и број орки, које се пре свега хране овом рибом.

(Н1, Си-Ен-Ен)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер