субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Трајно замрзнуту имовину Централне банке Русије упутити Украјини
Хроника

САД: Трајно замрзнуту имовину Централне банке Русије упутити Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. фебруар 2024.

Секретарка САД за финансије Џенет Јелен данас је изнела најснажнију јавну подршку до сада идеји о трајном одузимању око 300 милијарди долара замрзнуте имовине Централне банке Русије и њеном коришћењу за дугорочну обнову Украјине.

„Неопходно је и хитно да наша коалиција (за подршку Украјини) нађе начин да открије вредност ове задржане имовине, да би подржала континуирани отпор Украјине и њену дугорочну реконструкцију“, рекла је Јелен у изјави припремљеној за седницу те групе у уторак у Сао Паолу, у Бразилу, где се састају министри финансија и гувернера централних банака Групе 20 (Г-20).

„Верујем да постоји јак међународни правни, економски и морални аргумент за напредак (ка том решењу). То би био одлучујући одговор на руску претњу без преседана стабилности света“, сматра она.

САД и њихови савезници су замрзли стотине милијарди долара руског новца чуваног у иностранству, у знак одмазде због инвазије Москве на Украјину. Те милијарде су неискоришћене, а рат је ушао у трећу годину, док су званичници из више земаља расправљали о легалности слања тог новца у Украјину. Више од две трећине задржаних средстава Централне банке Русије налази се у ЕУ.

Коришћење тих средстава за помоћ Украјини „јасно би показало да Русија не може да победи продужавањем рата и подстакло би је да дође за сто и преговара о праведном миру са Украјином“, сматра Јелен.

Идеја о коришћењу замрзнутих средстава Русије је добила на снази у последње време јер наставак савезничког финансирања Украјине постаје неизвеснији, а амерички Конгрес је у ћорсокаку о пружању веће подршке. Са друге стране би таква „употреба финансијских средстава као оружја“ могла наштетити положају америчког долара као доминантне светске валуте.

Европска унија је овог месеца донела пропис о издвајању ванредне добити остварене од замрзнуте имовине Централне банке Русије. Јелен је рекла да то „у потпуности подржава“.

Бразил је председавање Групом 20 почео састанком министара финансија ове недеље. Теме за дискусију су смањење сиромаштва, климатске промене и ратови у појасу Газе и у Украјини. Предвиђено је да се лидери Г20 окупе на самиту у Рију од 18. до 19. новембра.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер