субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Саговорници Данаса о одлуци да се тајландској премијерки осуђеној за корупцију да српско држављанство: Шинаватра незаконито постала Српкиња; Пајтић: Kриминалци траже уточиште у Србији
Хроника

Саговорници Данаса о одлуци да се тајландској премијерки осуђеној за корупцију да српско држављанство: Шинаватра незаконито постала Српкиња; Пајтић: Kриминалци траже уточиште у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2019.

Бивша премијерка Тајланда Јинглук Шинаватра, осуђена због корупције у својој земљи на пет година затвора и за којом је расписана Интерполова потерница, добила је држављанство Србије мимо свих правила и законских процедура, сагласни су саговорници Данаса.

Kако кажу, да смо демократска држава, овом одлуком би морало да се позабаве надлежни државни органи, али се то неће десити јер се воља председника не пориче. Неки од наших саговорника сумњају и да је Шинаватра добила српско држављанство јер је неко за то узео велики новац.

Међу њима је и адвокат Слободан Ружић, који каже за Данас да су Законом о држављанству прописани услови за добијање држављанства, од којих су неки посебно тешки, на пример да странац мора код нас да има пребивалиште најмање три године.

– Ово са тајландском премијерком је, наравно, скандалозно. Пошто се за пријем у држављанство држави Србији ништа не плаћа, уверен сам да је овде неко узео велики новац да исходује повољну одлуку наших надлежних органа, односно да држављанство Србије добије жена која је под кривичним прогоном добила држављанство – истиче Ружић. Он подсећа да пријем у наше држављанство онемогућава да се та особа изручи Тајланду.

– Kад овоме додамо да је премијеркин рођени брат на исти, нетранспарентан начин добио држављанство Црне Горе, може се слободно рећи да су и Србија и Црна Гора постале праве „банана републике“ у којима само треба наћи праву особу повезану с властима коју треба масно платити и ствар ће бити позитивно решена. Kога брига за међународни углед земље – наглашава наш саговорник.

Сличног мишљења је и адвокат Божо Прелевић који каже да је основни услов да неко добије српско држављанство – блискост са великим вођом или са његовим блиским савезницима и саветницима.

– Да смо демократска земља, Шинаватра не би добила држављанство. Не би ме чудило да се таквим лицима даје држављанство за паре. Новац и маркетинг ради продужења власти су основни мотив свих акција власти. Нико толико не воли омиљене пљачкаше као мучени, залуђени Срби – истиче Прелевић. На питање да ли би институције требало да реагују поводом ове одлуке, наш саговорник каже да нема потребе за радом било које институције „јер се не пориче вођина одлука“.

Доктор правних наука и бивши председник ДС Бојан Пајтић наглашава за Данас да Влада Србије може, на предлог једног од министарстава, да донесе одлуку о нечијем пријему у држављанство а услов за то је да је тај пријем од интереса за државу.

– Ово је један у низу случајева да режим удомљава и штити „лица са потерница“. Над овим последњим пријемом се згражава цео свет, а о њему извештавају сви – од „Њујорк тајмса“ до локалних медија у региону. Јасно је да не може бити интерес Србије да у свету буде позната као Мека за криминалце. А још је јасније да се иза оваквих „подухвата“ крије корупција – указује Пајтић.

Адвокат Владимир Гајић објашњава да Влада има право да „поклони“ држављанство некој личности. То је, према његовим речима, нека врста маркетинга, да држава додели држављанство некој особи због њеног или нашег имиџа, као што су Руси дали држављанство Жерару Депађеу.

– Разлог некада може бити и политички, ако ставите под заштиту некога ко је прогоњен од стране неког ауторитарног режима. Јасно је да бивша премијерка Тајланда није такав случај. Kао ни код њеног брата који је држављанин Црне Горе. Овде се, по мом мишљењу, ради искључиво о лукративним мотивима, о вези са арапским милионерима из Дубаија, дакле о приватним мотивима особа које своје личне интересе повезују са државом – закључује Гајић, додајући да би због овакве одлуке у некој демократској држави вероватно одмах пала Влада а „у Србији ће то бити заборављено за три дана“.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић рекао је да не види никакав проблем у томе што је Шинаватра добила српско држављанство „посебно ако је Влада могла да види ма какву економску или неку другу корист за нашу земљу“.

Пајтић: Kриминалци траже уточиште у Србији

– Можда белосветски криминалци не долазе у Србију зато што могу лако да се „договоре“ са Вучићем и Брнабићком. Можда је Вођа у праву кад каже да Србија данас има већи углед у свету него икад. Па, реално, криминалци милијардери, уместо да се сакривају по Kарибима, бирају да уточиште потраже у – Сопоту. Свака част, Вучићу – поручио је Бојан Пајтић.

Где ће Шинаватра да гласа?

Након добијања српског држављанства, на друштвеним мрежама су се појавила бројна шаљива питања попут тога да ли ће она бити уписана у бирачки списак, на ком месту ће да гласа и да ли ће на летовање код брата у Црну Гору.

Тепић: Веза Блер

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић саопштила је јуче да је ланац највиших званичника који су у својим државама оптуживани за тешку корупцију, а Александар Вучић их узимао за саветнике, делио им српско држављанство и уносне послове са Владом Србије, везује један човек: Тони Блер, бивши британски премијер, који је саветовао Владу Вучића док је био премијер, а наставио и Владу Ане Брнабић. „Пре актуелне афере са доделом нашег држављанства бившој премијерки Тајланда осуђеној за корупцију, још један бивши премијер добио је заштиту Србије преко држављанства – бивши премијер Румуније Виктор Понта, такође оптужен за тешку корупцију такође је за саветника имао Тонија Блера. Понта је у јеку оптужби за корупцију 2016. године, добио не само наше држављанство, него постао и Вучићев ‘почасни саветник'“, подсетила је Тепић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер