четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит Г-20 биће обележен сукобом САД са Немачком и земљама БРИК
Хроника

Самит Г-20 биће обележен сукобом САД са Немачком и земљама БРИК

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

Самит двадесеторице са горким укусом

Од солидарности коју је изазвала глобална криза, код учесника двадесеторице није остало ни трага. Сеулски самит који се отвара у четвртак постаће место за узајамна прекоревања и расправе, сматрају експерти угледног швајцарског листа Ноје Цирхер Цајтунг. Не без основе. Званични дневни ред, мере за регулисање глобалног финансијског тржишта ради спречавања понављања кризе, има мало шансе да постане приоритетан. Валутне манипулације и протекционизам брину већину индустријских земаља а земље које су на прагу да то постану још и више.

Неће само Кина са њеним вештачки сниженим курсом јуана морати да саслуша прекоре и оптужбе. Друштво ће јој чинити САД, које су објавиле прошле недеље емисију 600 милијарди ничим осигураних долара. Шок изазван претњом од инфлације и нестабилности тржишта била је реакција министара финансија азијско-тихоокеанске групе, која је заседала крајем прошле недеље. Слично је и мишљење Комисије ЕУ, изложено у специјалној изјави - не предузимати кораке који могу да повуку за собом негативне последице.

У међувремену Вашингтон, за кога је напад најбоља одбрана, позвао је Кину, Јапан и Немачку на извозно самоограничавање. Тројци је уместо тога препоручено да се позабави снабдевањем својих унутрашњих тржишта. Како се и очекивало, уследила је крајње негативна реакција. Немачки министар финансија Волфганг Шојбле у разговору за Шпигл подсетио је прекоокеанског партнера да високи ниво извоза може да има различите разлоге. Код Саудијаца су то приходи од нафте. Код Кине низак курс јуана. Код Немачке не валутне манипулације, већ раст конкурентности немачких предузећа.

Мишљење Руслана Гринберга, директора Института за економију и дописног члана РАН.

„Узајамна размена оптужби је чисто политичка ствар. На живот се то никако неће одразити. Сви имају различите економије. Америка не може да увећа економски раст и запосленост преко извоза. Зато је она приморана да увећава унуташњу потражњу. А Немци и Кинези могу то да чине. Они сви једни другоме саветују оно што би било добро. За Американце да Немци мање продају. А Немци одговарају: а на основу чега ми то морамо да радимо?“

Изјава Ангеле Меркел која је припретила да ће на самиту она тражити од САД одговор за емисију 600 милијарди неосигураних долара, Руслан Гринберг сматра чистом реториком за унутарполитичке циљеве. Ни Обама ни конгрес неће је слушати ни секунду.

Да ли ће се реализовати бојазни да ће прилив долара, који неће наћи себи адекватну примену у америчкој привреди, јурнути на тржишта малих земаља са прелазном привредом, показаће време. Али ако Група 20 успе да изради макар механизме који регулишу светска финансијска тржишта, њен рад неће протећи у празно. Такви механизми као што су јачање транспарентности шпекулативних хеџ фондова или јачање контроле на системским банкама биле би мере које се одавно очекују ради смањења глобалних финансијских ризика. За учеснике самита овај проблем је у потпуности решив: они представљају две трећине становништва и 90% светске економске моћи.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер