недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк: Савет безбедности УН неће расправљати о НАТО агресији на СР Југославију. За одржавање седнице гласали су само Русија Кина и Алжир. Осталих 12 чланица било „уздржано“
Хроника

Њујорк: Савет безбедности УН неће расправљати о НАТО агресији на СР Југославију. За одржавање седнице гласали су само Русија Кина и Алжир. Осталих 12 чланица било „уздржано“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. март 2024.

Заседање Савета Безбедности УН о НАТО бомбардовању СР Југославије започело је вечерас у 20 часова по средњеевропском времену. Након расправе чланица СБ УН, дневни ред који је садржао расправу о НАТО бомбардовању СР Југославије 1999. године није усвојен, јер није добио већину гласова.

Одлука да се та тема нађе у агенди седнице одбачена је са 12 уздржаних, нула гласова против одржавања. За одржавање седнице била су три члана СБ: Русија, Кина и Алжир.

Представник Француске у Савету Безбедности УН рекао је да Савет нема обавезу да уважи тачку дневног реда испостављену од стране само једне земље чланице, те одбија захтев Русије да се на данашњој седници говори о Нато бомбардовању СР Југославије, преноси Данас.

Додао је да Савет сматра да ово питање не представља питање међународне безбедности, те да Савет није дужен да се њиме бави.

Русија је навела да је питање Косова питање међународне безбедности, али представник Француске је истакао да је то кондрадикторно, будући да Русија није хтела да укључи Косово у ову расправу, наводи Данас.

Француски представник је додао да Русија на овај начин жели да оправда своју агресију на Украјину.

Представник Русије, која је и предложила ову седницу, затим је навео да се не слажу са оним што је представник Француске изнео. НАТО агресију је у свом излагању окарактерисао као илегалну, те је рекао да се председавајући Јапан сложио са овим дневним редом.

Он је затражио да се гласа ко од чланова СБ УН је против оваквог дневног реда.

Представница Јапана навела је да ће агенда бити стављена на гласање, на шта је председник Русије реплицирао да би питање требало да гласи ко је против агенде.

Представник Француске одбацио је наводе руског колеге да је био консултован о агенди седнице, рекавши да су били само консултовани о одржавању седнице.

Председавајућа је навела да сматра да је у реду да се стави агенда на дневни ред.

Представник Русије навео је да је направљена политичка координација овог састанка, да су обавештени српски представници и да су данас сазнали да ће Француска да покуша да оспори одржавање седнице с овим дневним редом.

Након расправе агенда је стављена на гласање – три гласа за, нула против, а 12 уздржано. Агенда тиме није усвојена, јер није добила довољан број гласова, навела је председавајућа, преноси Данас.

(Н1, Данас, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер