Početna strana > Hronika > Savet EU: Rešenje naći sa UN, Arapskom ligom i Afričkom unijom
Hronika

Savet EU: Rešenje naći sa UN, Arapskom ligom i Afričkom unijom

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. mart 2011.

Savet Evropske unije usvojio je, na vanrednom sastanku posvećenom sutaciji u Libiji i u Severnoj Africi, deklaraciju u kojoj se pozdravljaju „demokratske promene” u nekim od državama, izražava „velika zabrinutost zbog situacije u Libiji” i poziva na rešavanje situacije u dogovoru sa međunarodnim organizacijama.

„Demokratske pobune donele su dramatične promene u našem južnom susedstvu, stvorivši novu nadu i mogućnost za izgradnju budućnosti zasnovane na demokratiji, pluralizmu, vladavini prava, ljudskim pravima i socijalnoj pravdi”, navodi se u deklaraciji sa jučerašnjeg samita i pozdravlja hrabrost koju su pokazali ljudi regiona.

Što se Libije tiče, ističe se „snažna solidarnost sa libijskim narodom i žrtvama” i „osuđuje represija koju je nad svojim stanovništvom sproveo libijski režim”.

„Upotreba sile, posebno vojne sile, protiv civila je neprihvatljiva i mora biti odmah obustavljena, a bezbednost naroda osigurana svim neophodnim sredstvima”, navodi se u deklaraciji.

Države članice razmotriće, kako se navodi, „sve neophodne opcije”, a odgovorni za ovu situaciju moraće da se suočesa „teškim posledicama”.

„Radićemo sa UN, Arapskom ligom, Afričkom unijom i našim međunarodnim partnerima u odgovoru na ovu krizu. Pozivamo na hitan sastanak Arapske lige, Afričke unije i EU”, dodaje se u deklaraciji.

Evropska unija zahteva hitan odlazak sa vlasti libijskog lidera Moamera Gadafija, čiji je režim „izgubio sav legitimitet i više ne može biti sagovornik EU”, nego za svog političkog sagovornika u Libiji smatra svenacionalni savet baziran u Bengaziju.

Kada je u pitanju Tunis, Savet EU pozdravio je najavu održavanja parlamentarnih izbora 24. juna i izrazila spremnost da pomogne svu neophodnu pomoć, uključjući i pomoć za prevazilaženje privrednih i društvenih izazova pred kojima se Tunis nalazi.

Savet EU pozdravio je i demokratsku tranziciju u Egiptu i ohrabrio egipatske vlasti da nastave sa političkim reformama i stvaranju okruženja za ozbiljnu demokratsku tranziciju, uključujući i ukidanje vanrednog stanja. EU je i Egiptu ponudila svu svoju pomoć.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku Ketrin Ešton najavila je da će danas otići u Kairo da sa vođama Arapske lige razgovara o krizi u Libiji.

Ešton je rekla da će krenuti u Kairo kasnije po završetku sastanka ministara spoljnih poslova EU koji se održava u Mađarskoj. Ona je rekla da će sa generalnim sekretarom Arapske lige Amrom Musom razmatrati zajednički pristup libijskom pitanju i situaciji u oblasti Bliskog istoka i Severne Afrike.

U Kairu je danas počeo sastanak Arapske lige na kome se razmatra moguće uvođenje zone zabrane leta u Libiji.

Ešton je rekla da je potrebno da se proceni koliko su bile efikasne do sada uvedene sankcije protiv libijskog vođe Muamera Gadafija i da su sve opcije otvorene kada je reče o dodatnim merama.

(Tanjug-Beta-AP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner