петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет за људска права УН усвојио резолуцију о ситуацији у Белорусији која „позива Александра Лукашенка да започне дијалог са опозицијом, како би се гарантовало поштовање људских права“
Хроника

Савет за људска права УН усвојио резолуцију о ситуацији у Белорусији која „позива Александра Лукашенка да започне дијалог са опозицијом, како би се гарантовало поштовање људских права“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2020.

Савет за људска права УН усвојио је резолуцију о ситуацији у Белорусији која позива председника Александра Лукашенка да започне дијалог са опозицијом.

Савет „позива белоруске власти да ступе у дијалог са политичком опозицијом, укључујући Координациони савет и цивилно друштво, како би се гарантовало поштовање закона о људским правима, укључујући грађанска и политичка права“, наводи се у документу.

У резолуцији се висока комесарка УН за људска права Мишел Башеле позива да размотри ситуацију у Белорусији и поднесе извештај до краја године.

Гласање је одржано након драматичне хитне расправ" током које су Белорусија и земље које је подржавају, попут Кине, Русије и Венецуеле, покушале да ућуткају говорнике попут кандидаткиње опозиције на председничким изборима у Белорусији Светлане Тихановске, пише АП.

У документу, који је представила Немачка, изражава се забринутост због „мучења, произвољног лишавања живота и сексуално и родно заснованог насиља, које се повезује с председничким изборима у Белорусији 9. августа".

Такође се говори о застрашивању, узнемиравању и задржавању у притвору противника владе председника Лукашенка, пре и након избора.

Ове четири земље тврдиле су да се „крше процедурална правила тиме што се дозвољава Тихановској и другима да се обрате“.

Тиши-Фишлбергерова, амбасадорка Аустрије у Женеви, дозволила је говорницима да се обрате и осудила низ кршења људских права у Белорусији.

Тихановска је, обраћајући се преко видео снимка, рекла да се „мирни учесници протеста намерно туку и силују у Белорусији, док су неки пронађени мртви“.

Након тога, амбасадор Белорусије Јуриј Амбразевич је затражио да се „заустави интервенција Светлане Тихановске".

Председница Савета је одбила његову жалбу и дозволила Тихановској да заврши своју изјаву.

Амбразевич је окривио „масовне медије и друштвене мреже за приказивање једностране слике реалности, коју представљају губитници на изборима".

Он је негирао, како је навео, „неосноване оптужбе о сексуалном насиљу против демонстраната“.

Амбразевиц је нагласио да „не постоје потврде тврдњи да се нестанак људи повезује са протестима“ и истакао да „није било задржавања у притвору из политичких разлога“. Он је додао да су „појединици одведени у притвор у складу са правним процедурама“.

Током дебате, неколико представника земаља ЕУ подржало је говорнике и осудило кршења људских права у Белорусији.

За резолуцију, коју је представила Немачка у име земаља ЕУ, изјасниле су се 23 земље УН чланице Савета за људска права, против су биле две, а 22 земље су биле уздржане.

​Ниједан од 17 амандмана на резолуцију које је поднела Русија и које су подржале бројне државе нису усвојени.

У току ванредна дебата о Белорусији у УН, Русија и Кина позвале да се прекине

Русија, Белорусија, Венецуела и Кина саопштиле су да је прекршен пословник рада Савета за људска права УН начином одржавања ванредне дебате о ситуацији са људским правима у Белорусији и позвале да се одмах прекине.

Ванредна дебата о Белорусији почела је у Женеви на маргинама 45 седнице Савета УН о људским правима. Захтев за одржавањем дебате стигао је 11. септембра од Немачке, која иступала у име ЕУ.

Према правилима и процедурама Савета за људска права УН, формат ванредних дебата не предвиђа учешће представника Управе Врховног комесара УН за људска права. Без обзира на то, данас је заменица ове управе Нада ел Нашиф прочитала изјаву о Белорусији у име врховног комесара УН за људска права Мишела Бачелета. Након тога, прочитан је реферат специјалног известиоца Савета за људска права УН за Белорусију Анаис Маран.

Како су приметили представници Белорусије, Русије, Кине и Венецуеле, Савет за људска права УН је током дискусије о ситуацији у Белорусији прекршио формат одржавања ванредних дебата који не предвиђа учешће у разговору било кога од представника Управе Врховног комесара УН за људска права. Они су затражили да се прекине расправа.

Минск је затражио и да се прекине пренос говора Светлане Тихановске у Савету за људска права.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер