Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Ukoliko se Zapad predomisli i predloži formate saradnje - Rusija će ozbiljno razmisliti da li joj je to potrebno, ili ne. Sada kada je Zapad zauzeo diktatorsku poziciju, naše ekonomske veze sa Kinom će rasti još brže
Hronika

Sergej Lavrov: Ukoliko se Zapad predomisli i predloži formate saradnje - Rusija će ozbiljno razmisliti da li joj je to potrebno, ili ne. Sada kada je Zapad zauzeo diktatorsku poziciju, naše ekonomske veze sa Kinom će rasti još brže

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. maj 2022.

MOSKVA, 24. maja /TASS/. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UNHRC) se diskreditovao mnogo pre nego što je počela trenutna situacija oko Ukrajine, izjavio je u ponedeljak ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Samo smo se povukli iz Saveta za ljudska prava. Hteli su da nas izbace iz njega, da suspenduju naše članstvo. Odlučili smo da to uradimo sami. Savet se diskreditovao mnogo pre nego što je počela aktuelna situacija oko Ukrajine", rekao je on.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija okupila se 7. aprila na posebnoj sednici o Ukrajini i donela rezoluciju o suspenziji članstva Rusije u Savetu za ljudska prava UN. Istog dana, zamenik stalnog predstavnika Rusije pri Ujedinjenim nacijama Genadij Kuzmin rekao je da je Rusija odlučila da prekine članstvo u UNHCR, rekavši da je Savet „zapravo monopolizirala jedna grupa zemalja, koje ga koriste u sebičnim interesi“.

Članove Saveta UN za ljudska prava (47 zemalja) bira Generalna skupština UN na period od tri godine. Rusija je bila članica UNHCR-a 2006-2012 i 2014-2016 i izabrana je za svoj treći mandat, koji je počeo 1. januara 2021. godine.

Lavrov je rekao da zapadni političari koji kažu da „Rusija treba da pretrpi poraz“ su loši iz poznavanja istorije.

„Još jednom, mi sada živimo kroz takav period u našoj istoriji. Kažu da Rusija mora biti „poražena“, moraju „pobediti Rusiju“, učiniti da Rusija „izgubi na bojnom polju“, rekao je on na događaju pod nazivom „Sto Pitanja za lidera. „Siguran sam da poznajete istoriju bolje od zapadnih političara koji bacaju ovakve ‘magije'."

„Mora da su bili slabi u školi“, rekao je Lavrov. „Izvukli su pogrešne zaključke iz svog shvatanja prošlosti i Rusije.

Rusija će se osloniti samo na sebe i na one zemlje koje su dokazale svoju pouzdanost i ne „plešu ni na čiju melodiju“, rekao je Lavrov.

Oslanjaćemo se samo na sebe i na one zemlje koje su dokazale svoju pouzdanost i koje nikada ne „plešu ni na čiju melodiju“. Ako se zapadne zemlje predomisle i predlože formate saradnje, razmislićemo“, rekao je on i dodao da „ako Zapad želi nešto da ponudi u smislu obnavljanja odnosa, Rusija će ozbiljno razmisliti da li joj je to potrebno ili ne“.

"To u potpunosti zavisi od zapadnih zemalja. Kada prebrode svoju pomamu i odluče da postoji Rusija, da ona nije nestala i uveren sam da je svake godine sve jača. Ako žele da ponude nešto u smislu obnavljanja odnosa, onda ćemo ozbiljno razmotriti da li nam je to potrebno ili ne", rekao je Lavrov, odgovarajući na pitanje da li će zapadne zemlje uspostaviti diplomatske odnose sa Rusijom i kada to može da se desi, prenela je agencija RIA Novosti.

On je takođe istakao da je za Rusiju od vitalnog značaja da bude nezavisna u kritično važnim sferama. „Ne radimo samo na supstituciji uvoza. Moramo da prestanemo na bilo koji način da zavisimo od snabdevanja bilo čega sa Zapada kako bismo obezbedili razvoj sektora od kritičnog značaja za bezbednost, ekonomiju i socijalnu sferu naše zemlje“, rekao je on.

Ekonomska interakcija između Rusije i Kine dobiće zamah u bliskoj budućnosti jer Zapad „drži diktatorsku poziciju“, rekao je Lavrov.

On je rekao da je cilj Moskve da dalje razvija veze sa Kinom, preneo je Rojters.

„ Sada kada je Zapad zauzeo diktatorsku poziciju, naše ekonomske veze sa Kinom će rasti još brže. Pored direktnih prihoda za državni budžet, to nam pruža mogućnost da realizujemo projekte nadogradnje Dalekog istoka i istočnog Sibira. rekao je ministar. "Najveći deo projekata sa Kinom se razvija i upravo tamo se realizuje. Ovo je prilika da ostvarimo svoj potencijal u sferi visoke tehnologije, uključujući i segment nuklearne energije, i u čitavom nizu drugih sfera", rekao je on. dodao je.

Odnosi između Moskve i Pekinga zasnovani su na doktrinarnim dokumentima „koji [ove] kontakte karakterišu kao strateško partnerstvo i interakciju sa više aspekata“, rekao je ruski visoki diplomata. „Imamo dugu granicu sa Narodnom Republikom Kinom i zajedničke interese u odbrani principa pravičnosti i multipolarnog svetskog poretka u međunarodnim poslovima. Međusobna ekonomska korist je očigledna“, primetio je Lavrov.

Rusija treba da se fokusira na evroazijski region u daljem razvoju zemlje i njenih sposobnosti, rekao je Lavrov.

„Globalni centar rasta trenutno je pomeren u Evroaziju. Imamo najširu mrežu partnerstava u evroazijskom regionu u ovom trenutku. Na njih treba da se oslonimo u daljem razvoju naše zemlje, njenih transportnih, tranzitnih i logističkih mogućnosti, kao iu daljem razvoju naše zemlje. " rekao je.

Evroazija „postaje najperspektivniji region sveta“, primetio je ministar.

„Moramo da se bavimo njegovim razvojem, ne koristeći tuđe alate poput dolara, SVIFT sistema za prenos finansijskih poruka, već stvarajući sopstvene. Ovo nije previše teško napraviti“, rekao je ruski visoki diplomata. „Već značajno povećavamo udeo trgovine koja se servisira u nacionalnim valutama partnerskih država: Rusija – Kina, Rusija – Indija, Rusija – Iran i u okviru Evroazijske ekonomske unije. Treba gledati napred. Da, ovo je izazov. Trebalo bi mnogo aktivnije da se bavimo razvojem naše zemlje. Međutim, to je i velika prednost i mogućnosti", dodao je Lavrov.

(TASS, Rojters)