петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Наришкин после разговора са Лукашенком: Протести у Белорусији подстакнути из иностранства
Хроника

Сергеј Наришкин после разговора са Лукашенком: Протести у Белорусији подстакнути из иностранства

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. октобар 2020.

 МОСКВА - Директор руске спољне обавештајне службе (СВР) Сергеј Наришкин изјавио је данас током посете Белорусији да су двоипомесечни протести у тој земљи подстакнути из иностранства.

„Видимо жељу да се противуставним средствима покуша промена постојећег поретка, постојећег политичког система. Спољни утицај је очигледан”, рекао је Наришкин после састанка с председником Белорусије Александром Лукашенком.

Наришкин је похвалио процес промене Устава који је предложио Лукашенко, рекавши да ће он „дати одговоре на многа питања”, уз очување стабилности у Белорусији.

Белоруска опозиција критикује уставну реформу као покушај Лукашенка да купи време и остане на месту председника док гнев грађана не ослаби, преноси Бета.

Белорусија, бивша република СССР-а која одржава блиске економске везе са Москвом, погођена је политичком кризом од председничких избора 9. августа, када су широм земље почели масовни антивладини протести, иницирани званичним резултатима гласања према којима је Лукашенко освојио више од 80 одсто гласова. Противници Лукашенка тврде да су избори покрадени.

Лукашенко (66), који Белорусијом влада чврстом руком од јула 1994. године, уз репресију над опозицијом и независним медијима, оптужује САД и њихове савезнике за подстицање протеста.

Августовске изборе у Белорусији САД и ЕУ оцењују као непоштене и неслободне, и увели су санкције високим белоруским званичницима које оптужују за изборну превару и репресију над мирним демонстрантима.

Упркос настојању власти да угуше демонстрације хапшењима и репресијом над активистима, масовни протести не јењавају ни после два и по месеца. Недељом на улице излазе десетине хиљада демонстраната. Једне недеље је било и 200.000 људи.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер