уторак, 15. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Наришкин: У случају напада НАТО на Русију или Белорусију, последице ће осетити цела Алијанса
Хроника

Сергеј Наришкин: У случају напада НАТО на Русију или Белорусију, последице ће осетити цела Алијанса

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. април 2025.

 МИНСК - У случају напада НАТО на Русију или Белорусију, последице ће осетити цела Алијанса, упозорио је данас директор руске спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин.

"Пољска и балтичке републике су посебно агресивне, барем на речима, стално звецкају оружјем. Пољска је отишла толико далеко да је објавила планове да постави око два милиона противтенковских мина дуж граница Белорусије и Калињинградске области, а такође би желела да добије и америчко нуклеарно оружје", рекао је он.

Наришкин је рекао да те земље не схватају да је управо повећање војне активности у близини граница Русије и Белорусије "један од фактора и узрока актуелне велике, веома опасне кризе на европском континенту, преноси РИА Новости.

"Требало би да схвате, иако још не разумеју, да ће у случају агресије Северноатлантске алијансе на државу Уније штета сигурно бити нанета читавом блоку НАТО-а, али ће у већој мери први трпети носиоци таквих идеја у политичким круговима Пољске и балтичких земаља, рекао је он у Минску.

Наришкин је оценио да је "много урађено" у задатку специјалних служби Русије и Белорусије када је у питању супротстављање "агресивним тежњама непријатељских земаља".

Говорећи о Украјини, Наришкин је рекао да су циљеви Русије у вези са решавањем сукоба неутрални и ненуклеарни статус Украјине, као и признање да су територије које је Русија освојила током рата сада унутар граница те државе.

"Што се тиче стратешких циљева Русије након окончања сукоба, они остају исти: услови мировног споразума предвиђају, наравно, ненуклеарни неутрални статус Украјине, демилитаризацију и денацификацију украјинске државе, а самим тим и укидање свих дискриминаторних закона који су усвојени након државног удара 2014", рекао је Наришкин.

Он је додао да Украјина такође мора безусловно да призна суверенитет Русије и "садашње територијалне границе Руске Федерације".

Наришкин је рекао да Русија "у потпуности" поштује мораторијум на ударе на украјинске енергетске објекте, али је оптужио Украјину да "готово свакодневно" напада руску енергетску инфраструктуру.

"Разумемо да украјинско руководство жели војни наставак сукоба и разумемо зашто. Само под таквим условима ће актуелна кијевска влада остати у својим канцеларијама и неће одговарати за своје злочиначке одлуке пред својим народом", рекао је Наришкин.

Он је додао да се из текућих разговора САД и Русије види жеља америчке администрације да разуме и удуби се у узроке украјинске кризе, додавши да је то у супротности са претходном администрацијом Џоа Бајдена, која је, према оцени Наришкина, "буквално уништила међудржавне односе између Русије и Сједињених Држава за четири године".

(Танјуг)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер