среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Глорификација ратних злочинаца на простору бивше Југославије се наставља и то стање се погоршава
Хроника

Серж Брамерц: Глорификација ратних злочинаца на простору бивше Југославије се наставља и то стање се погоршава

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. децембар 2019.

 Негирање злочина и глорификација осуђених ратних злочинаца се наставља на простору бивше Југославије и то стање се погоршава, изјавио је главни тужилац Механизма за кривичне судове у Хагу (ММКС) Серж Брамерц представљајући свој редовни шестомесечни извештај на седници Савета безбедности Уједињених Нација у Њујорку.

Брамерц је рекао да ратне злочине сада углавном процесуирају национални судови и да подршка Хага остаје важан фактор. Брамерц је, подсећа РСЕ, исте критике изнео и у свом последњем шестомесечном извештају, у јулу ове године, када је такође упозорио да се на простору бивше Југославије „ситуација драматично погоршала“ због негирања ратних злочина и слављења њихових починилаца. Тада је поручио и да се негирање геноцида не може толерисати.

Главни тужилац је у октобру и новембру, док је припремао извештај, изразио незадовољство регионалном сарадњом, као и жаљење због спорости достављања документације неопходне у процесима који се воде пред Механизмом. Тада је рекао и да ће у децембарском извештају ставити нагласак на неопходност регионалне сарадње у решавању предмета ратних злочина, тражења несталих особа и национално процесуирање предмета ратних злочина. Председник Механизма судија Кармел Ађијус рекао је у уводном обраћању да очекује да до краја 2020. године буду изречене пресуде Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, високим званичницима Државне безбедности Србије из времена режима Слободана Милошевића, којима се у поновљеном поступку суди по оптужници за злочине у Хрватској и БиХ почињене од 1991. до 1995. године.

Ово суђење је пред Механизмом почело 13. јуна 2017. године. Ађијус је рекао и да би и жалбени поступак у предмету Ратка Младића требало да такође буде окончан до краја 2020. године. Младић је 22. новембра 2017. године осуђен на доживотну казну затвора због геноцида у Сребреници, прогона Бошњака и Хрвата широм БиХ, терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце 1992-95. године. Према речима Ађијуса, 2020. ће бити веома важна година будући да ће већина случајева тада бити завршена, што међутим, не значи да ће тада бити и завршен мандат Резидуалног механизма.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер