петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Сарадња Србије са Хагом мора бити активнија
Хроника

Серж Брамерц: Сарадња Србије са Хагом мора бити активнија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. децембар 2010.

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц истакао је да је сарадња са Србијом добра, али да Србија мора бити активнија и ригориознија у погледу хапшења преосталих хашких оптуженика.

Огворавајући на питање „Гласа Америке” да ли је у питању недостакак политичке воље, Брамерц је истакао: „Тешко ми је да кажем да ли је у питању недостатак политичке воље. Ми гледамо шта се дешава на терену и наш закључак је да може и мора да се учини више како би се постигли резултати. Потребно је имплементирати једну стратегију која неће односити само на оперативне акције, него и на друге облике потраге”.

„Још пре шест месеци сам предложио да се кривично гоне јатаци бегунаца и ту првенствено мислим на оне који су Ратку Младићу помагали 2006. године, за које се тачно зна ко су. Верујемо да бисмо хватањем, суђењем, пресудом и казном за оне који су помагали бегунцима у прошлости, послали снажну поруку онима који Младићу помажу данас”, истакао је Брамерц у интервјуу „Гласу Америке”.

Главни тужилац Хашког трибунала заложио се за појачани политички притисак међународне заједнице на Србију.

„Чињеница је и историјска реалност да су притисак и подстрек међународне заједнице били кључни фактори кооперације и хапшења. У то нема сумње, то је случај већ дужи низ година. Што се тиче САД, повезивање финансијске помоћи са хапшењем бегунаца је, на пример, дало позитивне резултате”, казао је он.

Брамерц је додао да је последњих година то био случај условљавања Европске уније и повезивање потпуне сарадње са прикључивањем Унији.

„Ако нам је јасно да је то била успешна стратегија у прошлости, онда је мени кристално јасно да би она била успешна и сада и у будућности. Ми користимо сваку прилику да затражимо од ЕУ и европских земаља, САД и других земаља да одрже те мере, јер су оне врло важне за осигуравање сарадње Србије с Хашким трибуналом”, истакао је Брамерц.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер