Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Treba istražiti još nekoliko hiljada osumnjičenih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji
Hronika

Serž Bramerc: Treba istražiti još nekoliko hiljada osumnjičenih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. decembar 2024.

 NjUJORK – Tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc rekao je danas pred Savetom bezbednosti UN da treba istražiti i potencijalno procesuirati nekoliko hiljada osumnjičenih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Uključujući 500 osumnjičenih čije slučajeve treba preneti iz BiH u druge zemlje u regionu. On je naveo da je potraga za nestalim licima tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji humanitarni imperativ, kao i da je Tužilštvo obavilo sve primarne zadatke u zajedničkom projektu sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta (MKCK) za podršku traženju nestalih lica.

Tužilaštvo je, u poslednjih šest godina, u svojoj zbirci dokaza tražilo informacije o preko 12.000 nestalih osoba i podelilo oko 500.000 stranica dokaza, kao i veliki broj fotografija i audio-vizuelnog materijala sa MKCK, naveo je Bramerc, kako je objavljeno na sajtu Mehanizma.

„Slično tome, države treće strane nastavljaju da sprovode politiku 'bez sigurnog utočišta' i obezbeđuju da osumnjičeni ratni zločinci i počinioci genocida budu izručeni ili krivično gonjeni”, rekao je Bramerc pred Savetom bezbednosti UN pred kojim je danas predstavljen šestomesečni izveštaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale.

On je istakao da je nastavak pružanja pomoći državama članicama od ključne važnosti, a da je samo ove godine njegova kancelarija primila više od 400 zahteva za pomoć. Bramerc je takođe naglasio da bi ovaj zajednički projekat Tužilaštva i MKCK „trebalo da posluži kao model kako istražitelji i tužioci, čak i nakon okončanja svojih slučajeva, mogu da iskoriste dokaze koje su prikupili da obezbede tekuću podršku u potrazi za nestalim osobama”. Ministarka pravde Maja Popović danas je na sednici SBUN na kojoj je predstavljen šestomesečni izveštaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, izjavila da od Mehanizma očekuje da postupa u skladu sa načelima Povelje UN, posebno načelima suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država, kao i nemešanja u njihove unutrašnje i spoljne odnose.

Ministarka Popović izrazila je i očekivanje da, nakon okončanja i poslednjeg postupka pred Mehanizmom, vršenje njegovih rezidualnih funkcija više neće služiti kao politički instrument.

Popović je, pored ostalog, izrazila spremnost Srbije da preuzme suđenje u predmetu Petar Jojić i Vjerica Radeta, na isti način na koji je ustupljen predmet Vojislav Šešelj i ostali, saopšteno je iz Ministarstva pravde, prenosi Tanjug.

(Politika)