четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Треба истражити још неколико хиљада осумњичених за ратне злочине у бившој Југославији
Хроника

Серж Брамерц: Треба истражити још неколико хиљада осумњичених за ратне злочине у бившој Југославији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. децембар 2024.

 ЊУЈОРК – Тужилац Међународног резидуалног механизма за кривичне судове Серж Брамерц рекао је данас пред Саветом безбедности УН да треба истражити и потенцијално процесуирати неколико хиљада осумњичених за ратне злочине у бившој Југославији. Укључујући 500 осумњичених чије случајеве треба пренети из БиХ у друге земље у региону. Он је навео да је потрага за несталим лицима током сукоба у бившој Југославији хуманитарни императив, као и да је Тужилштво обавило све примарне задатке у заједничком пројекту са Међународним комитетом Црвеног крста (МКЦК) за подршку тражењу несталих лица.

Тужилаштво је, у последњих шест година, у својој збирци доказа тражило информације о преко 12.000 несталих особа и поделило око 500.000 страница доказа, као и велики број фотографија и аудио-визуелног материјала са МКЦК, навео је Брамерц, како је објављено на сајту Механизма.

„Слично томе, државе треће стране настављају да спроводе политику 'без сигурног уточишта' и обезбеђују да осумњичени ратни злочинци и починиоци геноцида буду изручени или кривично гоњени”, рекао је Брамерц пред Саветом безбедности УН пред којим је данас представљен шестомесечни извештај о раду Механизма за међународне кривичне трибунале.

Он је истакао да је наставак пружања помоћи државама чланицама од кључне важности, а да је само ове године његова канцеларија примила више од 400 захтева за помоћ. Брамерц је такође нагласио да би овај заједнички пројекат Тужилаштва и МКЦК „требало да послужи као модел како истражитељи и тужиоци, чак и након окончања својих случајева, могу да искористе доказе које су прикупили да обезбеде текућу подршку у потрази за несталим особама”. Министарка правде Маја Поповић данас је на седници СБУН на којој је представљен шестомесечни извештај о раду Механизма за међународне кривичне трибунале, изјавила да од Механизма очекује да поступа у складу са начелима Повеље УН, посебно начелима суверенитета, територијалног интегритета и политичке независности држава, као и немешања у њихове унутрашње и спољне односе.

Министарка Поповић изразила је и очекивање да, након окончања и последњег поступка пред Механизмом, вршење његових резидуалних функција више неће служити као политички инструмент.

Поповић је, поред осталог, изразила спремност Србије да преузме суђење у предмету Петар Јојић и Вјерица Радета, на исти начин на који је уступљен предмет Војислав Шешељ и остали, саопштено је из Министарства правде, преноси Танјуг.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер