Početna strana > Hronika > Širom zemlje obeleženo sećanje na stradale u NATO agresiji na SRJ 1999: Selaković i Bocan – Harčenko položili vence na spomenik Milici Rakić u Beogradu. Obeležavanje godišnjice i u Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i Leposaviću
Hronika

Širom zemlje obeleženo sećanje na stradale u NATO agresiji na SRJ 1999: Selaković i Bocan – Harčenko položili vence na spomenik Milici Rakić u Beogradu. Obeležavanje godišnjice i u Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i Leposaviću

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 24. mart 2024.

Povodom 25 godina od početka NATO agresije na SR Jugoslaviju, u Tašmajdanskom parku u Beogradu položeni su venci na spomenik devojčici Milici Rakić, jednoj od žrtava koja je postala simbol stradanja dece u tromesečnim vazdušnim udarima zapadne vojne alijanse na tadašnju SR Jugoslaviju.

Spomenik deci stradaloj u NATO agresiji, koji se nalazi u središnjem delu parka, podigli su beogradski dnevni list Večernje novosti sa svojim čitaocima neposredno po okončanju agresije NATO-a. Spomenik je posvećen uspomeni na decu stradalu od 24. marta do 10. juna 1999. godine.

Vence su položili ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, v.d. sekretara za socijalnu zaštitu Grada Beograda Petar Jordanov i ambasador Ruske federacije u Beogradu Aleksandar Bocan – Harčenko, saopštio je Beoinfo.

Poštu nastradaloj devojčici odali su predstavnici Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, predstavnici veterana i udruženja koja baštine sećanja na taj period, navodi se u saopštenju.

Trogodišnja Milica Rakić poginula je 17. aprila 1999. godine u kupatilu porodične kuće u Batajnici, od gelera NATO bombe.

Izložba "Novosađani i mart 1999. godine" 

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić poručio je na otvaranju izložbe "Novosađani i mart 1999. godine", autora Martina Candira u novosadskom Istorijskom arhivu,.

Istakao je da je Novi Sad grad heroj, kao i da je autor hronološki fotografisao dešavanja u gradu tokom NATO agresije – od prve bombe do dizanja iz pepela. 

Candir je podsetio da je prošlo je 15 godina od poslednje izložbe, navevši da je dužnost svakog fotografa da ovekoveči svoj grad. "Vezani smo za tri mosta koja su stradala. Tih 78 dana beležio sam sve ovo što danas možemo da vidimo", rekao je Candir.

Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, takođe, položio vence na spomen-obeležje ispred zgrade SIV 3, kao i ispred Memorijalnog zida u Palati "Srbija", u znak sećanja na sve policijske službenike koji su žrtvovali svoje živote ,vršeći službenu dužnost zarad mira i bezbednosti Srbije.

U okviru ceremonije, i državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova dr Željko Brkić položio je venac na spomen-obeležje na zgradi MUP-a u Ulici kneza Miloša.

Dan sećanja na stradale u NATO agresiji obeležen je komemorativnim skupovima u komandama, jedinicama i ustanovama Vojske Srbije i u brojnim gradovima i opštinama polaganjem venaca kraj spomen-obeležja stradalima u odbrani otadžbine.

Načelnik Generalštaba Milan Mojsilović položio vence

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović vence je položio kraj Spomenika žrtvama ratova 1990–2000. u Kuršumliji i kraj spomen-obeležja u čast poginulih pripadnika Vojske Jugoslavije u kasarni "Toplički ustanak" u tom gradu.

General Mojsilović je, odajući poštu žrtvama NATO agresije, istakao da pripadnici Vojske Srbije s ponosom čuvaju uspomenu na vojnike i starešine koji su poginuli braneći otadžbinu, ali i na sve pripadnike snaga bezbednosti koji su stradali u agresiji na našu zemlju.

Zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Želimir Glišović venac je položio kraj spomen-obeležja desetaru Bobanu Nedeljkoviću u kasarni "Ratko Pavlović Ćićko" u Prokuplju.

Povodom obeležavanja 24. marta, održan je komemorativni skup jedinica iz Garnizona Novi Sad.

Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić položio je venac na spomen-obeležje stradalima u NATO agresiji.

Položen venac na Memorijalni zid u Palati "Srbija"

Član Privremenog organa grada Beograda Nikola Nikodijević položio je venac na spomen-obeležje "Glasnik sa Straževice" na brdu Straževica u Rakovici. Služen je i parastos poginulim vojnicima, policajcima i civilima tokom 78 dana bombardovanja.

Polaganje venaca na Straževici

Za vreme NATO agresije, svake noći, a neretko i danju, počev od 24. marta 1999. godine, pa sve do potpisivanja Kumanovskog sporazuma bombardovana je baza Vojske Jugoslavije koja se nalazila u dolini Straževice.

Venci na spomeniku "Večna vatra"

U Parku prijateljstva na Novom Beogradu, takođe, povodom godišnjice od NATO bombardovanja, položeni su venci na spomenik svim žrtvama NATO agresije "Večna vatra".

Polaganje venaca na spomenik "Večna vatra"

Polaganje venaca otpočelo je intoniranjem himne u izvođenju dečjeg hora, a vence su položili osnivač Pokreta socijalista Aleksandar Vulin, ambasador Rusije Aleksandar Bocan Harčenko i ambasador Kube Lejde Ernesto Rodriges Ernandes.

Vulin je poručio da "za male i slobodne narode nema pravde".

Obeležavanje u Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i Leposaviću

Položeni su i venci kod spomenika na Trgu braće Milić u Kosovskoj Mitrovici.

Vence su položili članovi porodica i prijatelji stradalih, kao i predsednik Privremenog organa Opštine Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac, pomoćnica direktora Kancelarije za KiM Milena Parlić i predsednik Srpske liste Zlatan Elek.

Vence su položili i poštu stradalima odali i načelnik Kosovskomitrovačkog upravnog okruga Vučina Janković i predsednica Studentske konferencije univerziteta Srbije Margareta Smiljanić.

Parastosom i polaganjem venaca, pred spomen krstom u dvorištu Doma kulture u Gračanici, obeleženo je četvrt veka od početka NATO agresije.

Ispred Kancelarije za KiM okupljenima se obratila, šef biroa Kancelarije u Gračanici Malinka Mitrović, koja je izjavila da 17. i 24. mart predstavljaju dva najtragičnija datuma moderne srpske istorije.

I u Štrpcu je odata počast poginulima, a predsednik SUBNOR-a u toj opštini Novica Krstić rekao je da je stradalo dosta vojnika i policajaca.

"Najtužnije je to što su stradali mladi momci od 17 do 25 godina na Košarama", rekao je Krstić.

Kod spomenika nastradalima herojima u Leposaviću, takođe, obeleženo je četvrt veka od početka NATO agresije.

Vence su, posle opela, na spomen-obeležje položili članovi porodica, ratni vojni veterani, predstavnici opštinskog veća i predsednik Privremenog organa opštine Leposavić Zoran Todić.

U Ambasadi Srbije u Rusiji odata pošta žrtvama

Ambasador Srbije u Rusiji Momčilo Babić odao je poštu žrtvama koje su stradale u bombardovanju Jugoslavije pre 25. godina, kao i žrtvama terorističkog napada u dvorani "Krokus siti" u Podmoskovlju u petak.

U zdanju ambasade Republike Srbije u Moskvi istaknuti su plakati koji podsećaju na događaje iz 1999. godine, kao i plakat sa upaljenom svećom i natpisom "Žalimo sa celom zemljom. 22.03.2024 Moskovska oblast, Krokus siti hol", prenosi RIA Novosti.

Obeležavanje godišnjice početka bombardovanja i u Crnoj Gori

Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić položio je venac u kasarni Danilovgrad, u znak sećanja na nevine žrtve i heroje koji su pre 25 godina branili nebo i granice Savezne Republike Jugoslavije.

Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović je položio vence

Mandić je venac posvetio "Herojskim braniocima Crne Gore 1999. godine i prvoj žrtvi NATO bombardovanja, vojniku Saši Stajiću, navodeći da se sa pijetetom sećamo svih koji su svoj život dali u odbrani zajedničke države, kao i nevinih civilnih žrtava“, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Ističe se da je ovo prvi put da visoki državni funkcioner Crne Gore odaje poštovanje nevinim žrtvama i herojima odbrane zemlje 1999. godine.

Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović je položio vence u kasarnama "Milovan Šaranović" u Danilovgradu i "Marko Miljanov Popović" u Podgorici.

Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije tokom vazdušne agresije NATO-a ubijen je 1.031 pripadnik Vojske i policije. Procenjeno je da je poginulo oko 2.500 civila, među njima 89 dece, ranjeno oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, 25 osoba se vodi kao nestalo.

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.

(RTS, Fonet, Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner