петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Косова усвојила резолуцију о дијалогу Београда и Приштине
Хроника

Скупштина Косова усвојила резолуцију о дијалогу Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. март 2011.

Посланици скупштине Косова простом већином усвојили су резолуцију о дијалогу Београда и Приштине коју је предложила косовска влада. Опозиционе странке косовских Албанаца нису гласале за предлог резолуције. За резолуцију су гласала 63 посланика владаћује коалиције, док је 48 посланика било против. Иако је раније било најављено, пре гласања о нацрту резолуције није било расправе.

У резолуцији косовске владе дата је подршка дијалогу између, како се наводи, „две независне и суверене државе, Косова и Србије, о практичним питањима у интересу побољшања живота грађана и унапређења европске агенде за обе државе и за регион”.

Према резолуцији, „дневни ред дијалога треба да обухвати само техничка питања која су у заједничком интересу и ни у којем случају не задирући у суверенитет, субјективитет и територијални интегритет и унутрашње уставно уређење Косова”.

Опозиционе партије су гласале против резолуције предложене од Владе Косова зато што у њу нису били уграђени ставови опозиције, рекао је Исмет Бећири из Демократског савеза Косова (ДСК). “Ми смо били и јесмо за дијалог. ДСК је између осталог захтевала да се у нацрту резолуције унесе да преговори не могу бити о територијалном интегритету Косова“, навео је он.

Представник покрета “Самоопредељење“ Висар Имери, рекао је да је његова партија у целости против дијалога Косова са Србијом. “Покрет ’Самоопредељење’ је од свих парламентарних група захтевало да одбаце резолуцију због тога што сматрамо да је одговорност косовске Владе да штити интерес грађана и интерес грађана. Ова одговорност се не штити са преговорима са Србијом. Заправо интерес и политичка воља грађана се овим дијалогом ургожавају“, оценио је он.

Током одржавања седнице испред зграде парламента се окупила мања група студената, која је протестовала против почетка дијалога са Србијом.

Седница скупштине на којој је требало да се донесе резолуција прекинута је у понедељак, због неслагања посланика позиције и опозиције око почетка дијалога. До данас је требало да се странке договоре о тексту резолуције, али тај договор није постигнут.

Шефица приштинске делегације у дијалогу са Београдом Едита Тахири изјавила је да је „реч је о дијалогу о техничким и практичним питањима, о проблемима који се већ 11 година нагомилавају, још од времена рата када су почеле различите препреке због питања која ће, ако нађемо решење, моћи да утичу на побољшање живота људи како у Републици Косово, тако и у држави Србији“. Она је истакла да је вођење дијалога у надлежности косовске владе.

Према њеним речима, постоји и друга димензија дијалога - интереси за напредовање у процесу европских интеграција, пошто је Косово отворено изразило аспирације за интеграцију и ушло у тај процес. Колико год да још није ушао у уговорне односе, тај процес се ипак развија. Ми смо заинтересовани да испунимо све те стандарде, укључујући и оне о добросуседским односима. Стиче се утисак да је то и интерес Србије“, рекла је Едита Тахири.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер