Početna strana > Hronika > Skupština Srbije usvojila zakone o Vladi
Hronika

Skupština Srbije usvojila zakone o Vladi

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. mart 2011.

Poslanici srpskog parlamenta usvojili Izmene zakona o Vladi i Zakon o ministarstvima. Opozicija nije prisustvovala glasanju. Prema usvojenim izmenama, svi članovi Vlade dužni da u javnosti izražavaju i zastupaju njene stavove.

Skupština Srbije usvojila je Izmene zakona o Vladi i Zakon o ministartsvima, čime je stvoren preduslov za rekonstrukciju Vlade, koja će ubuduće imati 17 ministarstva i 21 člana. Premijer Cvetković biće, istovremeno, i ministar finansija.

U Skupštinu Srbije stigle su ostavke 14 ministara, upućene iz kabineta premijera Mirko Cvetković.

Među njima se nalaze ostavke ministara koji ostaju bez funkcija kao i onih čijim će se ministarstvima pridodati resori.

Skupštini će, tokom popodneva, biti upućena i imena kandidata za ministre rekonstruisane Vlade.

Republička izborna komisija je, na današnjoj sednici, dodelila poslanički mandat pravnici Mariji Bugarčić iz Guče, sa izborne liste Liberalno-demokratska partija - Čedomir Jovanović, radi popune upražnjenog poslaničkog mesta.

Bugarčićeva će funkciju poslanika ubuduće obavljati umesto preminulog poslanika Demohrišćanske stranke Srbije Vladana Batića koji je, takođe, izabran sa izborne liste LDP-a - Čedomir Jovanović.

Izmene Zakona o vladi dobile su podršku 129, a Zakona o ministarstvima 127 poslanika.

Članovi vlade, državni sekretari i direktori posebnih organizacija i službi Vlade, kako je predviđeno usvojenim izmenjenim Zakonom o Vladi, dužni su da u javnosti izražavaju i zastupaju stavove vlade.

Odluku vlade u javnosti mora da zastupa i član tog izvršnog tela koji je glasao protiv nje ili je bio uzdržan, a informacije o radu vlade ne mogu se davati suprotno načinu određenom njenim poslovnikom.

Izmene su napravljene i kada je reč o generalnom sekretaru vlade, pa je sada predviđeno da mu mandat prestaje postavljenjem novog, ostavkom ili razrešenjem.

Ta rešenja, kako smatra predlagač, obezbediće delotvorniji rad Vlade Srbije. Cilj zakona, kako je navedeno u obrazloženju, jeste racionalnija i funkcionalnija organizacija organa državne uprave kako bi oni radili efikasnije, ali i smanjenje javnih rashoda.

Usvojeni zakoni stupiće na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.

Opozicija kritikovala predložene odredbe

U raspravi koja je prethodila glasanju, opozicija je oštro kritikovala predložene odredbe, dok su stranke vladajuće koalicije poručile da će one doprineti efikasnijem radu Vlade.

Iz redova opozicije čule su se zamerke na dosadašnji rad premijera Mirka Cvetkovića i drugih članova vlade, kao i na zakonsku odredbu kojim se za ministre propisuje obaveza da u javnosti zastupaju stavove Vlade.

Poslanici Srpske napredne stranke i Liberalno-demokratske partije zatražili su smanjenje broja ministarstava na 12, kao i da se resori prekomponuju, dok su radikali tražili da se uspostavi novo ministarstvo - za izbegla, raseljena i prognana lica.

Liga socijaldemokrata Vojvodine predložila je da se resoru ekonomije, umesto regionalnog razvoja, pripoji razvoj statističkih regiona i tako nadležnosti ministarstva ograniče na jedine regione koje ustavni i pravni sistem Srbije poznaje - statističke.

Parlament bi u ponedeljak trebalo da razmatra premijerove predloge imenovanje ministara, najavila predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović.

Polemika o obavezi ministara

Poslanici opozicije zatražili su da se iz predloženog Zakona o Vladi izbriše odredba po kojoj je ministar dužan da u javnosti zastupa odluku Vlade i ako je glasao protiv nje, jer je to rešenje, kako su naveli, protivustavno. Vladajuća koalicija ocenila je da je Vladi potrebno jedinstvo i da je ta odredba u skladu sa evropskim standardima.

Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić ocenio je da postoje dvostruki standardi za poslanike i članove vlade, navodeći da poslanik ima slobodan mandat, a ministar obavezu da umesto onoga što misli kaže ono za šta je glasala Vlada.

Zamenik šefa poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević naveo je da se predloženom izmenom uvodi jednoumlje u višepartijski sistem.

Poslanik DS-a Srđan Milivojević odgovorio je da je potrebno ispoljiti jedinstvo u javnosti i poručio poslanicima opozicije da pogledaju poslovnik ruske i vlada zemalja EU, pa da će videti kakvi su demokratski principi.

Poslanici SNS-a zatražili su da se amandmanima broj ministarstava smanji na 12, čime bi se, kako su naveli, godišnje uštedelo četiri miliona evra. Naprednjaci su amandmanom zatražili i da član vlade ne može da bude na drugoj javnoj funkiciji, niti da obavlja delatnost koja je nespojiva sa dužnošću člana vlade.

Srpska radikalna stranka je, takođe, zatražila da se iz zakona izbriše odredba po kojoj je poslanik dužan da zastupa stavove vlade u javnosti.

(RTS)