понедељак, 30. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић Дејановић: Просветарима неће бити понуђено више од 12 одсто повећања плате
Хроника

Славица Ђукић Дејановић: Просветарима неће бити понуђено више од 12 одсто повећања плате

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. септембар 2024.

 Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је да на сутрашњем састанку са представницима четири репрезентативна просветна синдиката неће бити понуђено више новца за плате од већ најављених 12 одсто.

„Више пара неће бити. Да ли ће се тражити нека решења, да се можда нешто дели у два-три дела, то зависи од финансијских стручњака. Пара више нема. Са повећањем од 12 одсто дошли смо да плата почетника буде 94 одсто просечне плате у Србији. Било је период када је било и испод 80 одсто. Што се пара тиче, пара више (од понуђеног) неће бити“, рекла је Ђукић Дејановић за Еуронеwс Србија.

Четири репрезентативна синдиката просветних радника најавила су обуставу рада и протест у Београду за 2. октобар. Траже да почетна плата наставника буде изједначена са просечном у Србији, измена Уредбе о коефицијентима, измена Кривичног законика по хитном поступку, исплату Новогодишњих награда запосленима у просвети.

Ђукић Дејановић је изјавила да се слаже да је деценијама финансијска ситуација просветних радника била неадекватна, али да се са прошлогодишњим повећањем од 31 одсто кренуло у решавање њиховог материјалног статуса.

„Ове године Влада је имала неподељен став да једино просветни радници треба да имају двоцифрено повећање плата. То је 12 одсто. Сви остали у јавном сектору су добили осам одсто. Током 2025. године дијалог ће се наставити и ми треба да тежимо том циљу да се плата почетника изједначи са просечном платом у Србији чим финансијска ситуација то дозволи“, рекла је министарка.

Што се тиче измена Кривичног законика, који предвиђају строже казне за оне који физички нападну наставника, Дејановић је рекла да од 1. октобра креће јавна расправа о измени Кривичног законика, а да се очекује да до краја године буде усвојене.

„Не можемо дозволити да просветни радници буду деградирани и малтетирани на било који начин. Измене Кривичног законика су у току, где је предвиђено да статус запослених у просвети буде као статус адвоката. Репрезентативни синдикати су се са тим сложили. Међутим, то не може да промени преко ноћи“, истакла је она.

Упитана шта да раде родитељи, да ли да шаљу децу у школу или вртић 2. октобра, она је подсетила да прописи кажу да мора да се обезбеди минимум процеса рада, а у школама су то скраћени часови на 30 минута.

„Право сваког је да изрази незадовољство, али не на рачун деце која долазе тог дана у школу. Директор је у обавези да направи програм рада за њих од наставника који су ту. Обично су то скраћени часови од 30 минута“, рекла је она.

(Фонет)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер