Početna strana > Hronika > Slavoj Žižek: Uzdržanošću prema studentskim protestima u Srbiji EU je dosegla još jedno političko dno
Hronika

Slavoj Žižek: Uzdržanošću prema studentskim protestima u Srbiji EU je dosegla još jedno političko dno

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. februar 2025.

Evropska unija kukavički ćuti i najveći je licemer u odnosu na masovne demonstracije studenata i građana u Srbiji koji su protiv nasilja i jednostavno traže da institucije vlasti u Srbiji rade u interesu građana, ocenjuje slovenački filozof i akademik Slavoj Žižek.

Žižek u analizi na međunarodnom portalu "Prodžekt sindikejt" naglašava da "Srbi traže vladavinu prava bez svih nepisanih pravila koja otvaraju vrata korupciji i autoritarizmu".

On smatra da su nenasilne demonstracije u Srbiji jedinstvene jer se u protestima kaže: "Nemamo političkih zahteva, držimo se podalje od opozicionih stranaka i tražimo da ustanove vlasti u Srbiji rade u interesu građana."

- Demonstranti žele da izazovu prekid u procesu koji je vladajućoj stranci omogućio da uplivom i nadzorom nad svim institucijama državu drži kao taoca - ističe Žižek.

Studenti i građani u Srbiji odbijaju dijalog s vlastima i nasilje, nemaju vođe, kaže ovaj politički analitičar i ukazuje da je to možda neka nova vrsta političkog aktivizma.

On smatra da će "u jednom trenutku, naravno, u igru ​​morati da uđe organizovana politika". Ali za sada, kako zaključuje, taj navodno apolitičan stav studenata i građana koji negoduju, "stvara uslove za novu politiku, a ne za drugu verziju iste stare igre da bi se postigli zakon i red, stolovi moraju biti počišćeni".

Žižek podvlači da je "ovo dovoljan razlog da ostatak sveta bezuslovno podrži proteste".

Ti protesti dokazuju, ukazuje on, da "jednostavan, direktni poziv na zakon i red može imati veći učinak promene od anarhičnog nasilja. Srbi žele vladavinu prava bez svih nepisanih pravila koja otvaraju vrata korupciji i autoritarizmu".

Slovenački filozof zaključuje da je "najveći licemer u ovoj priči Evropska unija koja se uzdržava od bilo kakvog pritiska na srpskog predsednika Aleksandra Vučića iz straha da će gravitirati prema Rusiji".

- Dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen izrazila podršku gruzijskom narodu koji se bori za demokratiju, ostala je izuzetno tiha o pobuni u Srbiji - zemlji koja je zvanični kandidat za članstvo u EU od 2012. godine.

I, kako dodaje, "EU pušta Vučića na miru jer je obećao stabilnost i izvoz litijuma, ključnog resursa za električna vozila".

Žižek ističe da je "nedostatak kritike iz EU, čak i u primeru optužbi za izbornu prevaru, ostavio srpsko civilno društvo bez podrške".

On dodaje da na demonstracijama u Srbiji nema zastava EU i predočava da "zamisao o obojenoj revoluciji koja je sprovedena u Ukrajini pre 20 godina kako bi se pridružila demokratskom Zapadu više nema nikakvog temelja - EU je dosegla još jedno političko dno".

(Beta)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner