Početna strana > Hronika > Snežana Malović: U istrazi o političkoj pozadini atentata na Đinđića neće biti nepravilnosti
Hronika

Snežana Malović: U istrazi o političkoj pozadini atentata na Đinđića neće biti nepravilnosti

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. mart 2011.

Snežana Malović, ministarka pravde Srbije kaže da se postupak za otkrivanje političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića vodi vrlo profesionalno i da u istrazi neće biti nepravilnosti kakvih je bilo ranije.

„Neće se ponoviti užasan propust kao što je, na primer, činjenica da je prvookrivljenog za ubistvo premijera primio tadašnji ministar policije, o čemu postoji i službena beleška”, naglasila je Snežana Malović ističući da pravosuđe mora dati odgovore na sva pitanja koja nisu bila predmet pravnosnažno okončanog krivičnog postupka.

Podsećamo, Milorad Ulemek, prvookrivljeni za atentat predao se policiji 2. maja 2004. godine, posle čega je sa njim u prostorijama MUP-a Srbije razgovarao tadašnji ministar policije Dragan Jočić, ali i tadašnji šef BIA Rade Bulatović.

„Od izuzetnog značaja je da Tužilaštvo za organizovani kriminal vrlo brzo pokrene krivični postupak za pobunu Jedinice za specijalne operacije i političku pozadinu ubistva premijera Zorana Đinđića. Porodica ubijenog premijera i građani Srbije odavno čekaju odgovor ko stoji iza pobune i političke pozadine ubistva Đinđića. Srbija čeka i mora dobiti odgovor. Moramo staviti tačku na relikte vremena Slobodana Miloševića koji su bili spremni da ubiju sve koji drugačije misle”, ocenila je ministarka pravde.

Ona je, kako tvrdi, uverena da će javnost uskoro imati potpuno jasnu sliku o tome ko je i uz čiju podršku stajao iza pobune JSO, koja je bila uvertira u ubistvo prvog demokratskog predsednika Vlade Srbije.

„To dugujemo budućnosti, jer u prošlosti Srbiju pamtimo kao mesto gde su ubijani politički neistomišljenici, novinari i na kraju i premijer Srbije. Ne smemo dozvoliti postojanje takvih kriminalnih grupa koje mogu ugroziti funkcionisanje države i njene građane, kao što je bio ’zemunski klan’ koji je bio povezan sa državnim strukturama”, kaže Snežana Malović.

Prema saznanjima „Politike”, bivši premijer Koštunica trebalo bi da bude saslušan u istrazi pobune JSO. Protiv Koštunice krivičnu prijavu podneo je advokat Srđa Popović jer, kao tadašnji predsednik Jugoslavije, nije iskoristio svoje ustavne nadležnosti i nije izdao naredbu vojsci da tu pobunu uguši. Prijava se odnosi i na Acu Tomića koji je u to vreme bio načelnik Uprave vojne bezbednosti jer je komandantu JSO dao garancije da se vojska u pobunu neće mešati. Krivične prijave su, u ime majke i sestre ubijenog premijera Đinđića, podnete protiv nekadašnjih komandanata JSO Milorada Ulemeka i Dušana Maričića, članova komande JSO Veselina Lečića i Zvezdana Jovanovića.

Specijalno tužilaštvo od novembra vodi pretkrivični postupak o događajima koji su prethodili atentatu na Đinđića. Pored pobune JSO koja se dogodila u novembru 2001. godine, istražuju se i propusti u obezbeđivanju zgrade Vlade Srbije i premijera. Tužilac Miljko Radisavljević najavio je pre dva meseca da je pretkrivični postupak pri kraju i da će tužilaštvo uskoro dati krivično-pravnu ocenu. Do danas, sudska istraga o političkoj pozadini atentata nije pokrenuta.

Za atentat na premijera pravnosnažno su osuđeni Milorad Ulemek i pripadnici „zemunskog klana” na višedecenijske kazne zatvora. Ovog proleća počeće ponovljeno suđenje u kojem će za atentat odgovarati Miloš Simović i Sretko Kalinić, pripadnici grupe koji su sedam godina bili u bekstvu.
(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner