четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Снежана Маловић: У истрази о политичкој позадини атентата на Ђинђића неће бити неправилности
Хроника

Снежана Маловић: У истрази о политичкој позадини атентата на Ђинђића неће бити неправилности

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2011.

Снежана Маловић, министарка правде Србије каже да се поступак за откривање политичке позадине убиства премијера Зорана Ђинђића води врло професионално и да у истрази неће бити неправилности каквих је било раније.

„Неће се поновити ужасан пропуст као што је, на пример, чињеница да је првоокривљеног за убиство премијера примио тадашњи министар полиције, о чему постоји и службена белешка”, нагласила је Снежана Маловић истичући да правосуђе мора дати одговоре на сва питања која нису била предмет правноснажно окончаног кривичног поступка.

Подсећамо, Милорад Улемек, првоокривљени за атентат предао се полицији 2. маја 2004. године, после чега је са њим у просторијама МУП-а Србије разговарао тадашњи министар полиције Драган Јочић, али и тадашњи шеф БИА Раде Булатовић.

„Од изузетног значаја је да Тужилаштво за организовани криминал врло брзо покрене кривични поступак за побуну Јединице за специјалне операције и политичку позадину убиства премијера Зорана Ђинђића. Породица убијеног премијера и грађани Србије одавно чекају одговор ко стоји иза побуне и политичке позадине убиства Ђинђића. Србија чека и мора добити одговор. Морамо ставити тачку на реликте времена Слободана Милошевића који су били спремни да убију све који другачије мисле”, оценила је министарка правде.

Она је, како тврди, уверена да ће јавност ускоро имати потпуно јасну слику о томе ко је и уз чију подршку стајао иза побуне ЈСО, која је била увертира у убиство првог демократског председника Владе Србије.

„То дугујемо будућности, јер у прошлости Србију памтимо као место где су убијани политички неистомишљеници, новинари и на крају и премијер Србије. Не смемо дозволити постојање таквих криминалних група које могу угрозити функционисање државе и њене грађане, као што је био ’земунски клан’ који је био повезан са државним структурама”, каже Снежана Маловић.

Према сазнањима „Политике”, бивши премијер Коштуница требало би да буде саслушан у истрази побуне ЈСО. Против Коштунице кривичну пријаву поднео је адвокат Срђа Поповић јер, као тадашњи председник Југославије, није искористио своје уставне надлежности и није издао наредбу војсци да ту побуну угуши. Пријава се односи и на Ацу Томића који је у то време био начелник Управе војне безбедности јер је команданту ЈСО дао гаранције да се војска у побуну неће мешати. Кривичне пријаве су, у име мајке и сестре убијеног премијера Ђинђића, поднете против некадашњих команданата ЈСО Милорада Улемека и Душана Маричића, чланова команде ЈСО Веселина Лечића и Звездана Јовановића.

Специјално тужилаштво од новембра води преткривични поступак о догађајима који су претходили атентату на Ђинђића. Поред побуне ЈСО која се догодила у новембру 2001. године, истражују се и пропусти у обезбеђивању зграде Владе Србије и премијера. Тужилац Миљко Радисављевић најавио је пре два месеца да је преткривични поступак при крају и да ће тужилаштво ускоро дати кривично-правну оцену. До данас, судска истрага о политичкој позадини атентата није покренута.

За атентат на премијера правноснажно су осуђени Милорад Улемек и припадници „земунског клана” на вишедеценијске казне затвора. Овог пролећа почеће поновљено суђење у којем ће за атентат одговарати Милош Симовић и Сретко Калинић, припадници групе који су седам година били у бекству.
(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер