Početna strana > Hronika > Špekulanti izneli 1,2 milijarde evra iz zemlje
Hronika

Špekulanti izneli 1,2 milijarde evra iz zemlje

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. avgust 2010.

Kapital iz inostranstva namirisao unosan biznis sa repo operacijama Narodne banke Srbije, pa je u zemlju ušlo 1,8 milijardi evra. – Na kamatama u repo operacijama špekulanti zaradili – milijardu evra

Iz Srbije je „isparilo” milijardu i dvesta miliona evra, a uskoro bi moglo da „pobegne” još oko 600 miliona. Toliki novac nije potrošen na uvoznu robu zbog čega bi mogao da bude optužen trgovački lobi, a te pare nisu služile ni za vraćanje kredita. Ali, jesu iznete iz Srbije i to legalnim transakcijama.

U bankarskim krugovima tvrdi se da je novac koji je pobegao (i sprema se da pobegne) iz Srbije zapravo špekulativni kapital koji je stizao u vreme kad su kamate Narodne banke Srbije na repo operacije bile više nego primamljive.

Inače, repo operacije NBS služile su kao mera monetarne politike kojom je centralna banka povlačila dinare sa tržišta da bi „hladila” pregrejanu potrošnju.

Prema računicama bankara, špekulanti su do prošle godine u Srbiju uneli 1,8 milijardi evra privučeni „prijatnim mirisom” lake zarade koju im je omogućila Narodna banka Srbije. Te evre špekulanti (među kojima je bilo i velikih, poznatih evropskih banaka) su prodavali i za dobijene dinare kupovali vrednosne papire NBS koja je za tu transakciju (repo operacije) jedno vreme davala kamatu i 24 odsto. U beogradskim bankarskim krugovima nepodeljeno je mišljenje da je guverner centralne banke Radovan Jelašić znao za ovu operaciju i da je nemo posmatrao kako u zemlju ulazi špekulativni kapital. Samo od kamate špekulanti su, tvrde dobro obavešteni bankari u Beogradu, zaradili i izneli iz Srbije u poslednje tri godine – milijardu evra.

Ta suma zapravo je cena kojom su guverner Jelašić i Narodna banka platili držanje inflacije u Srbiji oko planiranog nivoa.

Ilustracije radi, reč je o sumi novca s kojim može da se napravi 500 kilometara autoputa.

Pošto je kamata pala na osam odsto, investitori-špekulanti su počeli da se povlače jer više nemaju interes. Sada je proces obrnut od onog od pre nekoliko godina – špekulanti su s dinarima koje su imali kupovali evre i iznosili ih iz zemlje. Od 1,8 milijardi evra, koliko je u Srbiju ušlo špekulativnog kapitala do 2009. godine, od početka 2010. do kraja juna izneto je 1,2 milijarde. Bankari veruju da će i preostalih 500-600 miliona evra biti izneto iz Srbije i pored saveta analitičara francuske banke BNP Paribas (s početka marta) koji su savetovali investitore da kupuju srpski dinar dok je slab prognozirajući da će evro u Srbiji dostići vrednost od 105 dinara, da će srpska valuta do kraja 2010. godine ojačati i da će početkom 2011. vredeti oko 90 dinara.

– Ono što je važno da javnost u Srbiji zna je da špekulanti u ovom poslu nisu bili nikakvi sumnjivci, među njima ima veoma cenjenih evropskih banaka, i da oni nisu radili nikakav prljav i nezakonit posao. Oni su samo iskoristili mogućnost koja im je u Srbiji bila pružena, a o posledicama takve operacije morao je da brine neko drugi. Recimo, guverner Radovan Jelašić i Narodna banka Srbije – kaže bankar koji je insistirao na anonimnosti.

M. Brkić

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner