уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ССП: Надамо се заједничком кандидату опозиције на изборима у Београду
Хроника

ССП: Надамо се заједничком кандидату опозиције на изборима у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. април 2021.

 Председница Градског одбора ССП Мила Поповић изјавила је у емисији Дану уживо да је већа шанса за опозицију на изборима у Београду уколико наступи уједињена и додала да ће њена странка сарађивати са свима. "Увек су веће шансе када је заједнички наступ, ми ћемо сарађивати са свима који су против режима Александра Вучића, и са свима онима који никада неће бити у коалицији са Вучићем. Наша врата су отворена за све, који су истински борци против ове градске власти. Надам се да ћемо се сви сложити око једног заједничког кандидата, али да би смо дошли до тога, морамо се изборити за фер и поштене изборе", истакла је Поповић.

Она је на питање да ли постоји идеја око конкретног кандидата за место градоначелника одговорила „да би било ко, око кога се опозиција сложи, био бољи кандидат од њих“.

„Сада избацивати неко име, и да та особа прође кроз топлог зеца у медијима, би било катастрофално. Мислимо да је рано говорити о било коме. Најбоље би било да сви стану иза једног кандидата“, оценила је Поповић.

Упозорила је да бојкот избора остаје као опција уколико се не дође до минимума услова који би гарантовали фер и поштене изборе.

Подсетимо, Странка слободе и правде представила је у суботу „План за дан после“ за Београд, а председник странке Драган Ђилас најавио је да ће ССП изаћи на изборе „када се избори за изборне услове“.

„Већина Београђана никако није задовољна градском влашћу и ми то видимо свакодневно у разговорима са грађанима. Подсетићу да је Горан Весић изазвао и последњи инцидент када је присуствовао прослави фудбалског клуба Црвена звезда, где се није придржавао епидемиолошких мера, иако би требало да буде најодговорнији када су такве ствари у питању, с обзиром да је заменик градоначелника, да седи у Кризном штабу и да прописује те мере. Уместо да моментално поднесе оставку, он се сутра извињавао на Фејсбуку, говорио да се тамо задржао само два, три минута, да је дошао само да честита“, навела је Поповић.

Додаје да Странка слободе и правде захтевала да он поднесе моменталну оставку, што он није учинио.

Подсетила је да њена странка не учествује у раду Скупштине града, као и да не признаје ову институцију.

„Она је отета од Београђана, као што су и све институције у овој држави отете од грађана. Зато су сада на потезу одборници који тамо седе и учествују у раду. Па да видимо да ли су они за живот, или су за Горана Весића. На савести је тих одборника шта ће даље урадити“, истакла је она.

Поповић је рекла да не очекује да одборници то ураде, и образложила то ставом да је „Београђанима отет Београд“, као и да „закони не важе за људе који су на власти“.

Подсетила је да су пензионери и угоститељи драконски кажњавани у случају кршења епидемиолошких мера, док Горан Весић није.

Говорећи о „Плану за дан после“, она је напоменула да је он дошао након бројних разговора са грађанима, као и да постоје планови за сваку животну област.

Повратак правде и добар живот грађана

„Ја ћу се концентрисати на „План за Београд“, који је само део једног великог – Плана за дан после. Он гарантује две ствари, повратак правде у Србију и добар живот. У Плану за Београд гарантујемо да ће сви наши ђаци имати бесплатне уџбенике за школовање, да ће пензионери са пензијама испод 20.000 динара имати 13. пензију, да ће у свим вртићима бити места за све малишане, који родитељи неће плаћати, да ће Стари савски мост остати на свом месту , да ћемо сачувати водоизворишта на Макишком пољу и да ће сви радови бити урађени у року“, нагласила је Поповић.

Одговарајући на питање како обезбедити финансијска средства за све то, она је одговорила: „Новца има. Подсетићу да су бесплатни уџбеници и 13. пензија постојали, док Вучић и Весић нису дошли и одмах одузели то Београђанима. С друге стране, буџет Београда је за 400 милиона евра већи него што је био 2013. године. А да ли се живи боље у Београду? Да ли се гради више мостова, вртића, да се тај новац улаже конкретно у људе? Па – не. Они троше новац на неке бесмислене пројекте… Новца има, само га је потребно усмерити на људе у правом смеру“.

Говорећи о метроу, Поповић је подсетила да је 2012. године већ изгласан план за метро чија је цена 2,2 милијарде евра, док је сада изгласан онај који кошта дупло више.

„Метро се не прави по мери грађана, већ по мери неких инвеститора, људи на власти, и то је класичан пример корупције ове градске власти. С друге стране, Београђани ће сигурно остати без пијаће воде“, поручила је наша саговорница и додала да „ово више није питање политичког опредељења, већ је питање воде, ваздуха и здравог живота“.

Она је нагласила значај здравог ваздуха у Плану за Београд. Рекла је да годишње у Србији умре 10.000 људи због загађеног ваздуха, а да половину тог броја вероватно чине Београђани.

„Имамо план за еколошки спас“, подвукла је она и навела низ одлука које би требало да се донесу како би до тога дошло.

Поповић је казала да се Странка слободе и правде којима је доста уништавања Града Београда, и подсетила на маратонске поправке улица у центру града.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер